اهم اخبار

گفتگوی اگروفودنیوز با نرگس الهیاری مدیر عامل شرکت صنایع غذایی بیژن

بدون دیدگاه

نرگس الهیاری در تهران متولد شد. با توجه به علاقه شخصی در رشته معماری دانشگاه تهران دوره لیسانس را گذراند و بعد از آن به فعالیت های مرتبط با رشته تحصیلی خود از جمله طراحی داخلی و ساخت و ساز پرداخت.

تشکیل زندگی مشترک با آقای حسین مصطفی زاده که خود از کارآفرینان جوان و خوشنام در عرصه اقتصادی هستند ایشان را به تولید مواد غذایی و زنجیره تامین و فروش علاقمند نمود و با توجه به پتانسیل بالای صنایع مذکور در اشتغال زایی، ضمن گذراندن مقطع فوق لیسانس در رشته بازرگانی بین الملل به این عرصه وارد شد.

گفتگوی کوتاهی با ایشان داشتیم که توجه خوانندگان عزیز را به آن جلب می کنیم :

لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه سالی وارد صنعت غذا شدید؟

نرگس الهیاری هستم مدیرعامل شرکت صنایع غذایی بیژن، از سال ۱۳۹۲ کارآفرینی در صنعت مواد غذایی نیز به افتخارات بنده اضافه شد.

اکثرا شرکت بیژن را با انواع سس آن می شناسند، لطفا بفرمایید چه سبد کالایی در این شرکت تولید می‌شود؟

محصولات بیژن علاوه بر انواع سس های فروشگاهی و رستورانی شامل سبد متنوعی از گروه های کالایی دیگر مانند شور و ترشیجات، کنسروجات، مربا و عسل، رب گوجه فرنگی ، سرکه ، کشک ، روغن و تن ماهی می باشد.

آیا شرکت بیژن صادرات هم دارد؟ به چه کشورهایی صادرات دارید؟

از آنجایی که ما در بیژن رعایت استانداردهای فراملی را در دستور کار قرار دادیم، موفق شدیم تا سهم مناسبی از تولیداتمان را به کشورهای آلمان، کانادا، استرالیا، امارت متحده عربی ، بحرین ، عراق ، افغانستان، مالزی ،عمان، قطر، ونزوئلا، لبنان ، روسیه و جمهوری آذربایجان به صورت مستمر صادر کنیم.

چه نگاهی به بخش R&Dیا تحقیق و توسعه دارید و فعالیت آن واحد را در کیفیت محصولاتتان چگونه ارزیابی می کنید؟

Research & Development در بازارهایی که به بلوغ نسبی رسیده اند نقش کلیدی ایفا می کند و برای پاسخگویی به نیازهای جدید بازار و تطبیق محصولات موجود با سلایق جامعه و روزآمدی سازمان ضروریست. ما در مجموعه بیژن ضمن حضور بیش از نیم قرن در عرصه تولید محصولات غذایی یکی از بزرگترین واحدهای R & D را در صنعت غذا ایجاد کردیم و هدفگذاری ما بی نیاز کردن کشور از واردات محصولات خارجی و در عین حال حضور در بازارهای بزرگ جهانی است.

سال ۹۹ از سوی مقام معظم رهبری بعنوان سال جهش تولید نامگذاری شد تا چه حد به جهش تولید در امسال خوشبین هستید و راه تحقق آن را در چه می دانید؟

شرکت صنایع غذایی بیژن امسال هم طرح های توسعه متعددی را در دست اقدام دارد و امیدواریم تا بتوانیم آنها را به نحو احسن اجرا کنیم. ایجاد جهش در تولید ملی نیاز به همکاری مشترک دست اندرکاران اجرایی کشور و کارآفرینان این عرصه دارد. میبایستی عوامل متعددی که در این موضوع مهم نقش کلیدی دارند در کنار هم جمع شوند تا این کشتی بزرگ را که سهم مهمی در اشتغال زایی کشور دارد به سر منزل مقصود برسانند.

یکی از چالش های دیگر صنایع و کسب و کارها در اواخر سال ۹۸ تا کنون بروز ویروس کرونا بود، این مسئله چه تاثیری بر صنایع غذایی داشته است؟

شیوع بیماری کرونا از نگاه کلی تأثیر منفی در صنعت غذایی ایجاد نکرده ولی الگوهای مصرف را تحت تأثیر قرار داده و موجب تغییر نیازهای مصرف کنندگان شده است. بقای بنگاه های اقتصادی نیز در گرو تطبیق سریع خود با این شرایط و میزان دوراندیشی کارآفرینان محترم و پیش بینی شرایطی مشابه امروز، برای مجموعه های خودشان است.

به عنوان مثال ( برنامه های موفق انجام شده در مجموعه بیژن ) ایجاد یکی از بزرگترین سیستم های پخش و توزیع مدرن، به عنوان بازوی اجرایی سازمان بوده که از سال ۱۳۹۲ کلید خورد و امروز با تکیه بر آن ما توانسته ایم کالا را با همان کیفیتی که در کارخانه تولید شده است در حداقل زمان به پایانه های فروش برسانیم و خدمات مناسبی به مشتریان ارائه دهیم.

رسانه های تخصصی چه نقشی در ارتقای جایگاه بخش خصوصی و تولید دارند؟

جایگاه رسانه های تخصصی به عنوان مرجعی مشترک بین فعالان اقتصادی، مؤثر بوده و در صورتی که استراتژی صحیحی را انتخاب کنند به عنوان رسانه ای که منعکس کننده نظرات و خواسته های مخاطبان خود است ایفای نقش خواهند نمود.

نحوه همکاری فروشگاه‌های زنجیره ای با تولیدکنندگان را در جهت فروش کالا چگونه ارزیابی می فرمایید؟

توسعه فروشگاه های زنجیره ای از نظر اقتصاد کلان و جنبه رعایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان امری مثبت و مفید است و موجب سهولت در دسترسی تولید کننده به مشتری نهایی خود می باشد، مشروط بر آنکه تقویت فروشگاه های زنجیره ای زمینه ایجاد رقابت ناسالم و تضییع حقوق تولیدکنندگان نشود. به نظر می رسد لازم است وضع قوانین نظارتی جدید در این حوزه انجام و مسئولین اجرایی کشور می بایستی تصمیمات جدیدی اتخاذ نمایند.

نقش تشکل ها در کمک به مشکلات شرکت های صنایع غذایی در چه حد است؟

نقش تشکل ها تا کنون پررنگ نبوده و امیدواریم در آینده از این پتانسیل به نحو مطلوبی استفاده شود.

چه انتظاری از دولت و ارگان های مرتبط در جهت حمایت از تولید دارید؟

از مسئولین محترم اجرایی کشور در نهادهای گوناگون انتظار داریم تا کار افرینان را در حرکت دادن چرخ های اقتصاد کشور و اشتغال زایی همراهی نمایند و اقدامات عملی در این خصوص ارائه دهند. لازم است تا مدیران ارشد کشور با نگاهی نو به عرصه تولید، سیاست های یکپارچه ای را برای این مراکز اشتغال زایی تدوین نمایند تا تولید کننده در حین اجرای مأموریت خود با موارد متعدد تناقض بین ارگان ها و نهادهای دولتی از جمله بانک ها ، گمرک، تأمین اجتماعی و دارایی و … مواجه نگردد.

و سخن آخر :

هدف ما در بیژن گستراندن سفره ایی به وسعت ایران است و به دنبال آن هستیم تا مصرف کنندگان محصولات ما ، مشتریان محترم و پرسنل سازمان از این سفره بهره مند گردند و رضایت ایشان را به نحو احسن کسب نماییم.

نویسنده

فاطمه کاشانی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *