اهم اخبار

یک شایعه کذب در رسانه ملی و ایجاد یک دنیا بی اعتمادی در بین مردم !

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

خوشبختانه بحث های فنی وکارشناسی با استدال علمی طی چندروز گذشته در رد ادعای مطرح شده توسط کارشناس صدا وسیما در خصوص عرضه شیرهای پاستوریزه آلوده به سم افلاتوکسین از طرق  محافل علمی وکارشناسی ونیز توسط مسئولین نظارتی  وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی، کارشناسان و صاحب نظران مواد لبنی ،غذایی و بویژه سایت ها  و نشریات صنعت غذا همینطور مجموعه فعال شما به خوبی مطرح وپاسخ  مستدل ارایه  گردید. اما حسب وظیفه  بنده هم به نوبه خود اشاره ای کوتاهی به تبعات روانی  فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی  این موضوع خواهم کرد.  مستندات گواه بر این واقعیت تلخ هست که سرانه مصرف شیر در ایران کمتر از ۶۵ کیلوگرم است در حالی که همین سرانه در برخی کشورهای توسعه‌ یافته بیش از۳۵۰ کیلوگرم می باشد و البته نگران‌کننده ‌تر از آن، افزایش بیماری‌هایی است که به طور مستقیم با  عدم مصرف شیر و  فراوردهای شیری در ارتباط است؛ بطور مثال بیماری‌های لثه و دندان، پوکی استخوان، برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی و عروقی که از جمله گرانترین درمان‌ها هستند که هزینه درمان هر یک از آنها  یک خانواده متوسط را به سرعت به زیر خط فقر می‌برد.

در چنین شرایطی که لازم است تمام سازمانها ونهادها از جمله سازمان صدا وسیما، بعنوان  تنها رسانه ملی جهت فرهنگ سازی وترویج  مصرف شیر و افزایش سرانه مصرف  کمک نمایند، متاسفانه ادعای نادرست عرضه شیرهای پاستوریزه‌ آلوده به سم ” افلاتوکسین ” در کشور توسط  شخصی  به عنوان  بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی و با نام بردن برخی از  استان های کشور  با آمار بسیار بالا، آن هم در یک برنامه تلویزیونی صبحگاهی، نه تنها موجی از نگرانی را درمیان شهروندان ایجاد کرد، بلکه  اعتراض جمع وسیعی از اساتید محافل علمی،  مراجع بهداشتی و همچنین بی اعتمادی خانواده‌ها را به همراه داشته است. نکته جالب اینکه علاوه بر اشتباه فاحش کارشناس برنامه، مجری نیز به نوعی با تأیید این آمارها و اظهارنظرهای غیر حرفه ای و همچنین پرسش تأکیدی مجری مبنی بر این که «چطور می‌شود که یک هفته شیر نخریم؟»  که این موضوع بر شعله ور شدن  آتش این فاجعه افزود و همچنین  بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شد و مورد توجه اقشار مختلف و کاربران فضای مجازی در سراسر کشور موجب تشویش اذهان عمومی ونیز سوء استفاده شبکه های معاند قرار گرفت. واقعاً جای پرسش است وقتی محصولات ایرانی علی رغم تحریم های ظالمانه با افتخار به تعداد زیادی از کشورهای دنیا مانند روسیه و…. با رعایت استاندارهای جهانی صادر می شود و یا نکته مهم و قابل توجه چند شرکت خارجی که در زمینه فراوردهای لبنی در کشور ما فعالیت می کنند، شیر مورد نیاز خود را در داخل کشور و از نمونه  همین  شیرهای  موجود مورد مصرف شرکت های لبنی (داخلی) فراهم می نمایند، چطور ممکن است دارای چنین مشکلی باشند؟!

پرسش بعدی صرفه نظر از آسیب جدی که به بخش های مختلف جامعه از نظر روانی و فرهنگی (بی اعتمادی) ، اقتصادی، افت کسب کار، اشتغال و… در این حوزه  به خطر افتادن سلامت شهروندان در عدم مصرف لبنیات از موضوعات مهم این ماجرا می باشد؛ تنها به یک نکته کوچک اشاره می کنم: بنا بر اعلام مرکز تحقیقات، استئوپروز (پوکی استخوان) سالیانه بیش از ۵۱ هزار شکستگی لگن خاصره در کشور رخ می‌دهد که از این تعداد حدود۵۰‌ درصد تلفات جانی و بقیه برای تمام عمر زمین‌گیر می‌شوند که یکی از  مهمترین عامل  این بیماری  در اثر عدم مصرف شیر وفراوردهای شیری وکمبود کلسیم  می باشد براستی صداوسیما چند درصد در کاهش سرانه مصرف شیر و فراورده های شیری  سهیم است و چند درصد در افزایش ناشی از مرگ ومیر این فاجعه ملی؟ ای کاش عزیزان صدا وسیما همین قدر که بحث های سیاسی را با وسواس و دقت فراوان پالایش و پخش می نمایند، موضوعات  مهم اینچنینی که با سلامت جامعه سر و کار دارد را با همان حساسیت کنترل و پیگیری کنند تا جامعه دچار چنین خسران غیر قابل جبرانی نشود.

با توجه به سابقه پخش چنین اطلاعات و آمارهای غیررسمی و کذب، به دفعات بر روی آنتن زنده تلویزیون و مقابل میلیون‌ها مخاطب و  همچنین  ایجاد شبهه در میان شهروندان و نیز رد ادعاهای مطرح شده توسط مراجع رسمی و قانونی از جمله وزارت بهداشت وسایر نهاد های نظارتی، لذا با توجه به اینکه مسله تامین سلامت  یکی از وظایف مهم دولت ها می باشد و همچنین به جهت جبران مافات پیشنهاد می گردد صدا وسیما دو مورد ذیل را عملی نماید:

۱-ایجاد فرصت مناسب از سوی صدا وسیما جهت حضور نمایندگان صنعت لبنیات، دامداران متخصصان وزارت بهداشت و نظارتی و جهت ارایه نظرات کارشناسی.

۲-تهیه و پخش کلیپ مناسب از سوی صدا وسیما در خصوص فواید فراوان مصرف شیر بعنوان غذایی کامل در سلامت و روان و در جهت ابهام زدایی و ارتقاء فرهنگ مصرف شیر وفراوردهای شیری در کشور

در پایان یادآور می شوم که صنعت دامداری،  لبنیات و بخش های مختلف آن از جمله تولید و پخش و توزیع،  به دلیل ماهیت کاری،  بسیار حساس و پر استرس می باشد. شیر از لحظه تولید تا مصرف همچون کودکی است که  نیاز به مراقبت های ویژه دارد. لذا همه عزیزان در این حوزه با تلاش شبانه روزی و علیرغم همه مشکلات در حوزه تولید از جمله  تحریم و….در تهیه این غذای بهداشتی از هیچ  کوششی دریغ نمی نمایند. بیایم همه با هم  در ترویج و مصرف این نعمت الهی غذا بهشتی که از نظر کارشناسان علم تغذیه، شیر یعنی غذا ، دارو  و واکسن و  بنا به فرموده  پیام اکرم (ص) که : شیر را  سرور نوشیدنی ها نامیدند؛ بعنوان مصرف یک غذایی کامل فرهنگ سازی نماییم.

سید عباس موسوی

عضو انجمن متخصصان روابط عمومی ایران و کارشناس امور اجتماعی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *