اهم اخبار

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: حذف سیاست دونرخی بودن ارز، وضعیت بازار مرغ و لبنیات را بهتر می‌کند

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: علت گرانی تخم مرغ، مرغ و لبنیات این است که تخصیص ارز برای مسئله نهاده‌های دامی کافی نبوده و تفاوت نرخ ارز مدیریت را سخت کرده است.

حجت الاسلام سید صادق طباطبایی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در مورد افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ و لبنیات گفت: بخش زیادی از علت افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ و لبنیات به مسئله تخصیص ارز مربوط است. کمیته‌های مختلف کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با مسئولان بانک مرکزی جلسات متعددی برگزار کردند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که تخصیص ارز برای مسئله نهاده‌های دامی کافی نبوده و تفاوت نرخ ارز مدیریت را سخت کرده است.

نماینده مردم اردستان و زواره در مورد راهکارهای کاهش قیمت مرغ، تخم مرغ و لبننیات اظهار کرد: با تخصیص ارز کافی بخش زیادی از مشکلات حل می‌شود. با توجه به تنوع کالاهای وارداتی، بانک مرکزی محدودیت زیادی برای تخصیص ارز دارد. اینکه ارز روزانه  گران می‌شود، واقعیتی انکار ناپذیر است.

این عضو کمیسیون کشاورزی با انتقاد از سیاست‌ ارزی دولتی، تصریح کرد: طبق گزارش‌های مجلس، تورم کالاهایی که ارز دولتی می‌گیرند کمتر از دیگر کالاها نیست. پس دو یا چند نرخی بودن ارز اثری نداشته است. این سیاست در بعضی موارد منجر به ایجاد رانت شده که سایر تولیدکنندگان را متضرر می‌کند.

طباطبایی نژاد تأکید کرد: به نظرم حذف سیاست دو نرخی بودن ارز، بازار را شفاف‌تر می‌کند. مقدار ارز دولتی ما نیز باید مدیریت شود. تولیدکنندگان این روزها اوضاع خوبی ندارند. اگر ارز کافی تخصیص پیدا نکند، تولیدکنندگان شکست سنگینی می‌خورند. به نظر من سیاست تفاوت نرخ ارز، سیاستی است که نظارت کافی روی آن نمی‌شود. از کجا معلوم است که دریافت کننده ارز چهار هزار و دویست تومانی کالای وارداتی را با قیمت ارز آزاد نفروشد؟

نماینده مردم اردستان و زواره در مجلس اظهار کرد: از بین بردن سیاست تفاوت قیمت ارزی، نوسان بازار را کم می‌کند و قیمت‌ها مدام بالا و پایین نمی‌شود. بانک مرکزی به اندازه کافی ارز دولتی ندارد و نیاز ما بیشتر از منابع بانک مرکزی است. به همین خاطر عده‌ای مجبورند که با قیمت آزاد وارد بازار شوند. قیمت بازار آزاد اصلا برای فعالان اقتصادی نمی‌صرفد.

سرویس خبری: مجلس و دولت

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *