اهم اخبار

۸۱ کشاورز نمونه ملی معرفی می‌شوند‌

بدون دیدگاه
[heading]۸۱ کشاورز نمونه در ۷۶ زیربخش کشاورزی امروز دوشنبه ۱۴ دی در مراسمی با حضور معاون اول رئیس جمهور معرفی می‌شوند. [/heading]

 

به گزارش خبرگزاری مهر، امسال ۸۳۱ کشاورز در انتخاب نمونه‌های ملی کشاورزی شرکت کردند که ۸۱ نفر در رشته‌های زراعت، باغبانی، دام و طیور، آب و خاک، آبخیزداری، امور اراضی، بازرگانی و ترویج به عنوان کشاورز نمونه ملی انتخاب شده‌اند.

در رشته زراعت ۱۵ نمونه ملی، باغبانی ۱۴ نمونه ملی، دام و طیور ۱۱ نمونه ملی، شیلات ۵ نمونه ملی، آب و خاک ۱۰ نمونه ملی و بقیه نیز در رشته های آبخیزداری، امور اراضی، بازرگانی و ترویج نمونه ملی شناخته شدند.

امسال برای نخستین بار نمونه ملی در بخش کشاورزی حفاظتی و نمونه ملی در بخش بازرگانی انتخاب و معرفی می‌شوند.

تولید محصول سالم، افزایش بهره وری آب و خاک، استفاده از روش‌های مدیریت تغذیه، حفاظت از خاک، اجرای روش‌های نوین آبیاری و استفاده از بذر و نهال اصلاح شده تولید داخل از مهم ترین شاخص های انتخاب کشاورز نمونه ملی است.

امسال بطور میانگین در بخش زراعت کشاورزان نمونه بیش از ۳.۵ برابر میانگین کشور تولید داشتند و در بخش باغبانی نیز ۸.۵ برابر میانگین کشور میوه تولید کرده‌اند.

بهره وری منابع آب و خاک در انتخاب کشاورز نمونه ملی در دوره سی‌ام برگزاری این مراسم مهمترین شاخص انتخاب بوده است.

امسال گندم‌کار نمونه ملی از شهرستان بوکان انتخاب شده است که ۵۰ هکتار مزرعه دارد و با استفاده از روش آبیاری تحت فشار و بذر اصلاح شده تولید داخل با نام «زرین» به ازای مصرف هر متر مکعب آب حدود ۶ کیلوگرم محصول تولید کرده و میانگین عملکرد ۱۳ تن در هر هکتار بوده است.

میانگین عملکرد تولید گندم آبی در کشور در هر هکتار ۳۷۰۰  کیلوگرم است در حالی‌که این کشاورز نمونه رکورد تولید ۱۳ تن را به نام خود ثبت کرده است.

در بخش باغبانی نیز باغ‌دار نمونه ملی موفق شده است با آبیاری قطره‌ای، افزایش بهره وری آب و مدیریت تغذیه درهر هکتار ۱۶۷ تن سیب درختی استاندارد و سالم تولید کند.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *