اهم اخبار

پرداخت ۷۰۰۰ میلیارد ریال خسارت به کشاورزان

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print
[heading]قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور گفت: صندوق بیمه کشاورزی در سال گذشته ۷ هزار میلیارد ریال بایت غرامت خسارت به کشاورزان کشور پرداخت کرده است.[/heading]

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قزوین، محمد ابراهیمی حسن نژاد در جلسه مشترک صندوق بیمه کشاورزی، بانک کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی که در مجموعه باغستان این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار بیمه گر در کل کشور داریم که یک میلیون و ۲۸۰ هزار بیمه گر خسارت می‌گیرند.

وی یکی از اشکالات مهم بیمه را محدود بودن فعالیت بیمه در یک چرخه محدود برشمرد و افزود: بیمه کشاورزی در یک چرخه محدود فعالیت دارد و همیشه مشتریان بیمه کشاورزی، مشتریان خاصی هستند.

حسن نژاد تصریح کرد: کشاورزان کم ریسک و تولید کنندگان خوب در بیمه مشارکت ندارند چون بیمه برای آن‌ها جذابیت ندارد و باید تلاش کنیم تا آنان نیز به بیمه محصولات کشاورزی راغب شوند تا صندوق بیمه کشاورزی دوام و پایدار باشد.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور استان قزوین را جزواستان‌های پیشرو در محصولات باغی هم از نظر راندمان تولید و هم از نظر سطح زیر کشت باغات دانست و اضافه کرد: یکی از خواسته‌هایی که در این استان وجود دارد پذیرش تعهدات بالاتر برای باغداران است که با خیال آسوده به کار تولید محصولات کشاورزی ادامه دهند.

حسن نژاد ادامه داد: یکی از موضوعات مورد بحث در صندوق بیمه کشاورزی افزایش تعهدات در رابطه با محصولات باغی است که روی این موضوع باید کار شود تا بتوان بیمه‌ای را طراحی کرد که برای کشاورزان و باغداران جذاب باشد و بتواند بخش قابل توجهی از خسارت آنان را پوشش دهد که این موضوعات و پیشنهادات باید در ستاد بیمه مطرح و به صندوق بیمه کشاورزی گزارش داده شود تا بتوان بیمه‌های جدید و بالاتری را طرح ریزی کنیم.

وی به شرایط بیمه گری در بیمه تکمیلی طیور تخمگذار اشاره کرد و افزود: یکی از موضوعاتی که واحدهای مرغداری خصوصا واحدهای مرغداری تخم‌گذار که دوره پرورش آن‌ها طولانی است و خطراتی که منجر به حذف کانون و وارد شدن آسیب جدی شده و تولید کننده را نگران می‌کرد این بود که بیمه با یک سطح تعهد بالاتری این واحدها را تحت پوشش قرار دهد.

حسن نژاد اضافه کرد: صندوق بیمه کشاورزی، بیمه تکمیلی در واحدهای مرغدار تخم‌گذار را هفته گذشته در سراسر کشور اعلام کرده که حدود ۸۵ درصد تعهدات و خسارت‌ها در این واحدها را بیمه کشاورزی پذیرفته که این واحدهای تولیدی استقبال خوبی برای بیمه کردن واحدهای خود داشته باشند .

وی در خصوص شرایط بیمه پذیری محصول گندم آبی تصریح کرد: در این محصول نیز در سالجاری نسبت به سال گذشته تعهدات بیمه بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته که قبلا حداکثر تعهدی که بیمه کشاورزی در مورد گندم آبی می‌پذیرفت در هکتار ۸۰۰ هزار تومان بود که در سال‌جاری به ۲ میلیون تومان ارتقاء یافت البته با توجه به شرایطی که در دستورالعمل بیمه ابلاغ شده است .

حسن نژاد گفت: استان قزوین راندمان بالایی در تولید گندم آبی دارد و ممکن است این میزان بیمه کشاورزی برای این محصول در استان کافی نباشد که تلاش می‌شود در آینده تعهدات بیمه را در خصوص این محصول ارتقا دهیم .

نیاز علی ابراهیمی پاک – رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین – نیز در این جلسه گفت: با بکار بستن بحث‌های علمی، فنی و آموزشی در بخش کشاورزی می‌توان با کمک صندوق بیمه کشاورزی گامهای مثبتی در راستای توسعه بخش کشاورزی برداریم.

وی افزود: با توجه به اینکه استان قزوین جزو مناطق پرخطر است باید اقلیم‌های استان تقسیم بندی شود و صندوق بیمه کشاورزی نظر ویژه‌ای به استان داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تاکید کرد: ستاد بیمه با گروه کارشناسی تشکیل شود تا بتواند با برنامه‌ریزی مناسب و طرح‌های جدید جذابیت بیشتری را برای بیمه‌گر ایجاد کرد.

وی گفت: باید اقدامات بیمه‌ای در راستای کمک به کشاورزان و جلوگیری از خسارت به آنان باشد.

ابراهیمی پاک بر لزوم استقرار بیمه گران کشاورزی در مراکز خدمات جهاد کشاورزی استان شد تا با ارائه آموزش‌های لازم به کشاورزان بتوان کشاورزان را به بیمه محصولات کشاورزی خود راغب‌تر کرد.

فاطمه کاشانی

نویسنده

فاطمه کاشانی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *