اهم اخبار

اثر چای سبز بر چربی خون

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

شواهد نشان می‌دهد که نوشیدن چای سبز (green tea)، از بیماری کرونر قلب پیشگیری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، اثر چای سبز بر چربی خون شواهد نشان می دهد که خوردن چای سبز (green tea)، ولی نه چای سیاه(black tea) ، از بیماری کرونر قلب پیشگیری می کند.

شواهد نشان می‌دهد که خوردن چای سبز (green tea)، ولی نه چای سیاه(black tea)، از بیماری کرونر قلب پیشگیری می کند. در بیماری کرونر قلب یک یا تعداد بیشتری از شریان های کرونر که مسئول خونرسانی به قلب هستند بر اثر رسوب چربی (کلسترل و تری گلیسرید) در دیواره آنها مسدود می شوند، در نتیجه خونرسانی به قلب مختل می شود که ممکن است منجر به آنژین قلبی یا سکته قلبی شود. این خاصیت چای سبز ناشی از اثرات آنتی اکسیدانی، کاهنده چربی و پرفشاری خون، ضدالتهاب و ضدانعقادی آن است.

چای سبز غنی از موادی به نام پلی فنل ها مانند epigallocatechin gallate  است که اثرات محافظ قلب از جمله کاهنده چربی خون دارند.

مطالعات نشان داده که چای سبز، غلظت خونی کلسترل تام و نوعی کلسترل مضر به نام LDL-C را کاهش می دهد ولی تاثیری بر غلظت کلسترل مفید خون یعنی HDL-C و تری گلیسرید ندارد. تاثیر چای سبز بر غلظت چربی های خون با افزایش مدت مصرف آن بیشتر می‌شود.

خوردن چای سبز بی ضرر است ولی مصرف مقادیر زیاد آن بخصوص در زنان باردار ممکن است موجب کمبود آهن و فولات بدن شود.

سرویس خبری: تغذیه و سلامت

منبع: پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *