اهم اخبار

افزایش ۱۰ درصدی قیمت میوه در بازار

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار، گرانی موز و هزینه نگهداری میوه در سردخانه را علت اصلی گرانی میوه در بازار اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار از افزایش ۱۰ درصدی قیمت میوه خبر داد و گفت: گرانی موز در هفته اخیر بر قیمت سایر محصولات هم اثر گذاشته است، به طوری که ۷۰ درصد محصولات ۱۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.

او افزود: بارها اعلام کرده ایم که اگر واردات موز در قبال صادرات کلیه محصولات کشاورزی نباشد، قیمت موز افزایش می یابد، کما اینکه نرخ هر کیلو موز از ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان رسیده است.

دارایی نژاد قیمت هر کیلو انگور شیرازی را ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: نرخ کنونی هر کیلو انگور بی دانه قرمز ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، انگور بی دانه سفید ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان، انگور شاهانی ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان، انجیر زرد ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان، آلو سانترال ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، خربزه ۷  تا ۸ هزار تومان، هندوانه ۴ تا ۵ هزار تومان، خیار بوته ای ۶ تا ۱۱ هزار تومان، خیار گلخانه ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان و خیار اصفهان ۴ تا ۸ هزار تومان است.

محصولقیمت هر کیلوکرم
انگور بی دانه سفید۱۲ تا ۱۸ هزار تومان
انگور شیرازی۱۵ تا ۲۰ هزار تومان
انگور بی دانه قرمز۱۵ تا ۲۵ هزار تومان
انگور شاهانی ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان
انجیر زرد۱۰ تا ۲۵ هزار تومان
آلو سانترال۱۵ تا ۲۵ هزار تومان
خربزه مشهدی۷ تا ۸ هزار تومان
خیار اصفهان۴ تا ۸ هزار تومان
خیار بوته ای ۶ تا ۱۱ هزار تومان
خیار گلخانه۶ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار ادامه داد: در حال حاضر هر کیلو سیب گلاب پاییزه با نرخ ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، سیب لبنانی زرد ۸ تا ۱۵ هزار تومان، سیب لبنانی قرمز ۸ تا ۱۵ هزار تومان، شلیل شمس۲۰ تا ۳۰ هزار تومان، گلابی بیروتی ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان، گلابی شاه میوه ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان، لیموشیرین ۱۳ تا ۱۸ هزار تومان، هلو زعفرانی ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان، نارنگی تخم ژاپنی ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان و نارنگی انشو ۷ تا ۱۲ هزار تومان در میدان مرکزی و با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود در خرده فروشی ها عرضه می شود.

محصولقیمت هر کیلوگرم
خرمالو شمال ۸ تا ۱۴ هزار تومان
خرمالو شهریار۲۰ تا ۲۷ هزار تومان
سیب گلاب پاییزه۱۵ تا ۲۰ هزار تومان
سیب لبنانی زرد۸ تا ۱۵ هزار تومان
سیب لبنانی قرمز۸ تا ۱۵ هزار تومان
شلیل شمس۲۰ تا ۳۰ هزار تومان
گلابی بیروتی۲۰ تا ۴۰ هزار تومان
لیموشیرین۱۳ تا ۱۸ هزار تومان
موز۲۶ تا ۳۰ هزار تومان
نارنگی انشو۷ تا ۱۲ هزار تومان
نارنگی تخم ژاپنی۱۰ تا ۱۵ هزار تومان
هلو زعفرانی۱۲ تا ۲۰ هزار تومان
هندوانه۴ تا ۵ هزار تومان

او قیمت کنونی هر کیلو بادمجان دلمه ای را ۴ تا ۷ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت هر کیلو بادمجان قلمی ۶ تا ۹ هزار تومان، بادمجان گلخانه ۸ تا ۱۲ هزار تومان، پیاز شیری ۴ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، پیاز قرمز ۵ تا ۷ هزار تومان، سیب زمینی ۴ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، سیرخشک ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان و کرفس ۶ تا ۸ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی ادامه داد: نرخ کنونی هر کیلو فلفل دلمه ای گلخانه ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، فلفل دلمه سبز ۱۳ تا ۱۸ هزار تومان، فلفل تند ریز ۶ تا ۱۰ هزار تومان، کاهو پیچ سالادی ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان، کاهو رسمی ۶ تا ۱۰ هزار تومان، گل کلم قرمز ۷ تا ۱۰ هزار تومان، گوجه فرنگی ۵ تا ۸ هزار تومان، لوبیا سبز ۷ تا ۱۰ هزار تومان، لیموترش سنگی ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان و هویج ۸ تا ۱۲ هزار تومان است.

محصولقیمت هر کیلوگرم
بادمجان دلمه ای۴ تا ۷ هزار تومان
بادمجان قلمی۶ تا ۹ هزار تومان
بادمجان گلخانه۸ تا ۱۲ هزار تومان
پیاز شیری۴ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان
پیاز قرمز۵ تا ۷ هزار تومان
سیب زمینی۴ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان
سیرخشک۲۵ تا ۳۰ هزار تومان

او قیمت هر کارتن آناناس را ۹۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و هر کیلو زنجبیل ۸۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

این مقام مسئول درباره آینده بازار میوه بیان کرد: اگر دولت اجازه واردات موز در قبال صادرات تمامی محصولات کشاورزی را داد، قیمت میوه کاهش می یابد، اما تاکنون بخشنامه ای اعلام نشده است.

دارایی نژاد گرانی موز و هزینه نگه داری میوه در سردخانه را علت اصلی نوسان قیمت در بازار اعلام کرد و گفت: اگر اجازه واردات موز در قبال صادرات تمامی‌محصولات کشاورزی را ندهند، قیمت افزایش می یابد، هر چند وزارت جهاد کشاورزی قول هایی در این خصوص داده است.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی با واردات موز در قبال محصولات کشاورزی کشاورزی باید حمایت می کند، اما با واردات موز تنها در قبال صادرات سیب، رانت و انحصار ایجاد می شود که همین امر منجر به خرید و فروش حواله به کیلویی ۴ تا ۵ هزار تومان می شود.

محصولقیمت هر کیلوگرم
فلفل دلمه گلخانه۱۵ تا ۲۰ هزار تومان
فلفل دلمه سبز۱۳ تا ۱۸ هزار تومان
فلفل ریز۶ تا ۱۰ هزار تومان
کاهو پیچ سالادی۱۰ تا ۱۳ هزار تومان
کاهو رسمی۶ تا ۱۰ هزار تومان
کرفس۶ تا ۸ هزار تومان
گل کلم قرمز۷ تا ۱۰ هزار تومان
گوجه فرنگی۵ تا ۸ هزار تومان
لوبیا سبز۷ تا ۱۰ هزار تومان
لیموترش سنگی۱۰ تا ۱۵ هزار تومان
هویج۸ تا ۱۲ هزار تومان

او درباره آخرین وضعیت تولید مرکبات بیان کرد: امسال برآوردها حاکی از آن است که تولید مرکبات استان مازندران به ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن برسد که با این وجود تولید نارنگی این استان نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش و پرتقال ۳۰ درصد کاهش دارد، اما به سبب هم‌پوشانی نارنگی به جای پرتقال تا اسفند مشکلی در پرتقال و نارنگی نداریم.

دارایی نژاد از کاهش تولید سیب نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: امسال پیش بینی می شود که مجموع تولید مرکبات به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد که با این وجود مشکلی در تامین سیب مورد نیاز نداریم.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی در پایان تصریح کرد: امسال از الان هشدار می دهیم که اجازه ذخیره سازی به هیچ یک از میوه ها را نمی دهیم؛ چرا که ذخیره سازی منجر به افزایش قیمت میوه می شود.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *