اهم اخبار

تولید ۸۶۹ هزار تن تخم مرغ در سال ۹۸

بدون دیدگاه

مرغداری‌های پرورش مرغ تخمگذار در سال ١٣٩٨، ٨۶٩ هزار تن تخم مرغ تولید کردند که نسبت به سال ١٣٩۶ حدود ١٩۶ هزار تن (٢٩ درصد) افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از مرکز آمار ایران، پرورش مرغ به شکل صنعتی در ایران از سال ١٣٣٣ با وارد کردن جوجه مرغ‌های یک روزه یا تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار از نژادهای اصلاح شده خارجی آغاز شد و توسعه آن در این مدت به حدی بوده که امروز توانسته بخش قابل توجهی از پروتئین حیوانی مورد نیاز کشور را فراهم کند.

در حال حاضر واحدهای مختلف مرغداری در سطح وسیع و در همه نقاط ایران توسعه یافته است.

مرکز آمار ایران، در تیر و مرداد سال ١٣٩٩ آمارگیری از فعالیت‌های چهارگانه این صنعت شامل مؤسسات جوجه کشی، مؤسسات مرغ مادر، مرغداری‌های پرورش مرغ تخمگذار و گوشتی را انجام داد.

بر اساس نتایج آمارگیری مرکز آمار کشور از مرغداری‌های پرورش مرغ تخمگذار کشور که به صورت تمام شماری انجام شد، در سال ١٣٩٩ تعداد یک هزار و ۶۲۵ مرغداری پرورش مرغ تخمگذار در سطح کشور وجود داشته که یک هزار و ۲۶۸ مؤسسه فعال و بقیه (٣۵٧ مؤسسه) غیر فعال بوده است.

همچنین مرغداری‌های پرورش مرغ تخمگذار در سال ١٣٩٨، ٨۶٩ هزار تن تخم مرغ تولید کردند که نسبت به سال ١٣٩۶ حدود ١٩۶ هزار تن (٢٩ درصد) افزایش یافت.

تعداد کل کارکنان شاغل در مرغداری‌های پرورش مرغ تخمگذار در سال گذشته، ١١ هزار و ۴۶۰ نفر بوده که از این تعداد ٩ هزار و ۴۸۵ نفر شاغلان با مزد و حقوق و بقیه (١٩٧۵ نفر) شاغلان بدون مزد و حقوق بوده‌اند. همچنین ٩۵ درصد شاغلان این مؤسسات مرد بوده‌اند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *