اهم اخبار

در بهار ۹۹؛ تورم تولیدکننده مرغداری ها به ۱۳ درصد رسید

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری های صنعتی در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال قبل با کاهش ۶.۵ واحد درصد، به ١٢.٩ درصد رسید.

به گزارش صنعت غذا و کشاورزی، شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری های صنعتی کشور بهار ١٣٩٩ (١٠٠=١٣٩٠) از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

تورم فصلی

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش مرغداری های صنعتی نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل بهار ١٣٩٩ به ١.٢ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٧.٢ درصد کاهش)، ٨.۴ واحد درصد افزایش دارد. در میان قلم های مرغداری های صنعتی، کمترین تورم فصلی مربوط به قلم کود (۴.۴- درصد) و بیش‌ترین آن مربوط به قلم تخم مرغ خوراکی (١۴.٠ درصد) است.

تورم نقطه به نقطه

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش مرغداری های صنعتی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل بهار ١٣٩٩ به ١۶.١ درصد افزایش رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٧.٠ درصد کاهش)، ٢٣.١ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات مرغداری های صنعتی به ازای تولید قلم های خود در داخل کشور، در فصل بهار ١٣٩٩ نسبت به فصل بهار ١٣٩٨، ١۶.١ درصد افزایش دارد. در بین قلم های مرغداری های صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به قلم مرغ گوشتی (٢.٧- درصد) و بیش‌ترین آن مربوط به قلم تخم مرغ خوراکی (٨٠.٠ درصد) است.

تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری های صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٩ نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ١٢.٩ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل (١٩.۴)، ۶.۵ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. در فصل مورد بررسی، در میان قلم های مرغداری های صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به قلم مرغ گوشتی (٨.۶ درصد) و بیش‌ترین آن مربوط به قلم کود (۶٢.۶ درصد) است.

شاخص استانی

بررسی شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری های صنعتی کشور در بهار ١٣٩٩ نشان می‌دهد که شاخص اکثر استان های کشور نسبت به فصل قبل با کاهش روبه رو بوده است. بیشترین میزان افزایش مربوط به استان گیلان با ٢٩.١۴ درصد و بیشترین میزان کاهش مربوط به استان بوشهر با ٢٣.٣۴ درصد کاهش است.

مقایسه شاخص کل استانها در فصل جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل نشان می دهد که اکثر استان ها با افزایش روبه رو بوده اند به طوریکه بیشترین میزان افزایش مربوط به استان چهار محال و بختیاری با ١٢٨.٠۶ درصد و بیشترین میزان کاهش آن مربوط به استان بوشهر با ١٩.٢٧ درصد کاهش است.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *