اهم اخبار

دستور چین برای توقف واردات محصولات کشاورزی آمریکا

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

دولت چین در واکنش به اقدام اخیر دولت ترامپ، از شرکت‌های دولتی خواست واردات محصولات کشاورزی آمریکایی را متوقف کنند.

 

 

به گزارش ایسنا، منابع آگاه به بلومبرگ اظهار کردند شرکت‌های کشاورزی دولتی چین اکنون خرید محصولات کشاورزی آمریکایی را متوقف کرده و منتظر هستند ببینند مذاکرات تجاری چطور پیش می‌رود. وزارت بازرگانی چین در این باره اظهارنظر نکرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، پنج شنبه گذشته اعلام کرد تعرفه ۱۰ درصدی روی واردات ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی از اول سپتامبر وضع خواهد شد. این اقدام تنش‌های تجاری میان دو قدرت اقتصادی جهان را که به تازگی مذاکراتشان را ازسرگرفته بودند، تشدید کرد. به گفته مقامات چینی که در مذاکرات تجاری شرکت داشته‌اند، بوروکراتها در پکن از این اقدام دولت آمریکا مبهوت مانده‌اند و پکن قول داده است اگر آمریکا برای افزودن تعرفه‌های بیشتر اصرار کند، واکنش نشان خواهد داد.

دارین فردریش، تحلیلگر ارشد در شرکت INTL FCStone در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ اظهار کرد: اهرمی که چین در اختیار دارد، خرید بزرگ محصولات کشاورزی است و این مسئله روی کشاورزان آمریکایی و پایگاه رای دهندگان روستایی آمریکا که حامی ترامپ بوده‌اند، تاثیر می‌گذارد.

ترامپ مکررا اعتراض کرده که چین برخلاف قولی که رییس جمهور این کشور در جریان نشست گروه ۲۰ در اوزاکا داده بود، به مقدار بالایی محصولات کشاورزی آمریکایی را خریداری نمی‌کند. تشدید تنش‌های تجاری با آمریکا، باعث شده است خریداران چینی به خرید سویای برزیل روی بیاورند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چین پیش از این میزان خرید محصولات کشاورزی را به میزان چشمگیری کاهش داده بود و واردات سویای آمریکایی در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به پایین‌ترین میزان در یک دهه اخیر سقوط کرده بود. چین به نشانه حسن نیت، اخیرا به پنج شرکت برای خرید حداکثر سه میلیون تن سویای آمریکایی بدون پرداخت تعرفه واردات تلافی جویانه، چراغ سبز داده بود. در این بین، شرکت‌های دولتی متعهد شده بودند حدود ۱۴ میلیون تن محصول آمریکایی را خریداری کنند که حدود چهار میلیون تن آن هنوز ارسال نشده است.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *