رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور: دامداران منتظر حمایت مسئولان با تعیین قیمت مناسب خرید

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور از خود اتکایی تولید گوشت قرمز خبر داد و گفت: با رونق تولید دام زنده از ابتدای سالجاری تا امروز حتی یک کیلوگرم گوشت قرمز به کشور وارد نشده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از ایلنا؛ منصور پوریان درباره آخرین وضعیت تولید گوشت قرمز در کشور، گفت: در حال حاضر ۶۷۰ میلیون راس جمعیت ثابت دام سبک کشور است. تولید فصلی جمعیت دام سنگین نیز به ۱۵۰ هزار راس رسیده است.

به گفته پوریان؛ با این جمعیت دامی کشور به خوداتکایی کامل در تولید گوشت قرمز رسیده است.

وی با تاکید براینکه از ابتدای سال تا امروز حتی یک کیلوگرم گوشت قرمز وارد کشور نشده است،‌ افزود: برای حفظ و تداوم خوداتکایی گوشت نیاز به حمایت از تولیدکننده است.

پوریان اظهار کرد: یکی از عواملی که می‌تواند تداوم خوداتکایی تولید را تهدید کند بازار نابسامان مصرف است. در حال حاضر ۱۰۰ هزار راس دام سنگین مازاد در دامداری‌ها وجود دارد که بازار کشش جذب آن را ندارد.

پوریان خرید حمایتی با قیمت مناسب و باز شدن باب صادرات برای خروج مازاد تولید را دو راهکار اصلی برای تداوم خوداتکایی تولید در شرایط مازاد تولید دانست.

وی یادآور شد: هر چند وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده است برای پایداری تولید در شرایط مازاد، خرید حمایتی را انجام می‌‌دهد اما قیمت مناسبی برای آن تعیین نکرده است.

پوریان معتقد است؛ در شرایطی که وزارت جهادکشاورزی حاضر به خرید گوشت قرمز از دامداران به قیمت مناسب نیست یعنی عملا حمایتی از دامدار  انجام نمی‌گیرد.

رئیس شورای تامین دام کشور پیش بینی کرد: در صورت حمایت مناسب از تولید و برنامه‌ریزی برای مازاد صادرات دامداران این توانایی را دارند که علاوه بر تامین نیاز داخل، سالانه ۵۰ هزار تن گوشت گوساله و ۳۵ هزار تن گوشت گوسفند را برای صادرات و ارزآوری تولید کنند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: ایلنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *