اهم اخبار

رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع لبنی: پیشنهاد توزیع لبنیات با کالابرگ به دولت ارائه شده است

بدون دیدگاه

میراسلام تیموری از جزئیات طرحی برای افزایش سرانه مصرف و توزیع لبنیات با کالابرگ خبر داد که به تازگی به دولت ارائه شده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)،‌ میراسلام تیموری امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی شیر با بیان اینکه اصلاح یارانه‌ها برای محصولات لبنی در صورتی که برنامه‌ای وجود نداشته باشد موجب کاهش مصرف می‌شود، اظهار داشت: به تازگی طرحی را به دولت ارائه داده‌اند که لبنیات با کالا برگ توزیع شود که در این صورت سرانه مصرف افزایش خواهد یافت.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع لبنی با اشاره به جزئیات این طرح گفت: با احتساب سرانه مصرف ۹۰ کیلوگرم هزینه خانوار شیر در ماه ۷۵ هزار تومان خواهد شد بنابراین به دولت پیشنهاد دادیم که معادل این میزان را کالا برگ محصولات لبنی به مردم بدهد تا آنها بتوانند صرفاً اینگونه محصولات را خریداری کنند.

وی افزود: مبالغ یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ تومان اگر فقط منظور برای جبران افزایش ۴ قلم کالا باشد بسیار مناسب است و حتی بیشتر هم می‌باشد،‌ اما واقعیت این است که اصلاح ۴ قلم کالا موجب افزایش قیمت سایر کالاها هم شده است. بنابراین برخی از خانواده‌ها به دنبال خرید محصولات ضروری‌تر هستند و از خرید محصولات لبنی غافل می‌مانند در حالی که تأثیر این محصولات لبنی برای سلامتی بسیار مهم است.

تیموری افزود: در صورتی که دولت کالا برگ محصولات لبنی توزیع کند خانواده‌ها به میزان کافی از اینگونه محصولات استفاده خواهند کرد و سلامتی آنها کمتر در معرض خطر قرار می‌گیرد.

وی پیش‌‌بینی کرد: اگر دولت برنامه‌های مقابله‌ای با کاهش مصرف محصولات لبنی نداشته باشد پس از اصلاح یارانه‌ها در کوتاه‌مدت سرانه مصرف ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یابد.

وی در پاسخ به اینکه بخشی از وظایف صنایع لبنی کاهش هزینه‌های تولید است و نباید به هر قیمتی که صنایع لبنی تولید کردند مردم قیمت آن را بپردازد، گفت: دقیقاً حرف درستی است و ما هم به اینگونه قیمت‌گذاری که بر اساس هزینه‌های تولید باشد اعتراض داریم و طرحی را با اتاق بازرگانی بررسی می‌کنیم که نوع قیمت‌گذاری‌ها را تغییر دهیم.

تیموری افزود: در روش قیمت‌گذاری به ازای هزینه تولید، امکان رقابت و بهره‌وری پایین می‌آید دولت باید اجازه بدهد بازارهای صادراتی باز باشد تا تولیدکنندگان در مقایسه با شرکت‌های بزرگ دنیا خودشان را ارزیابی کرده و بهره‌ور سازند.

به گفته وی، در شرایط فعلی نه شرکت‌ها می‌توانند بهره‌وری خود را اثبات کنند و نه دیگران می‌توانند کم بهره‌ور بودن این شرکت‌ها را نشان دهند.

سرویس خبری: صنعت غذا

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *