رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی: جایگاه مهارت در کشاورزی راضی کننده نیست

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی با بیان این‌که جایگاه مهارت در کشاورزی راضی کننده نیست، گفت: کشاورزی ایران سودآور نیست.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی شریعتی مقدم درباره جایگاه مهارت در حوزه کشاورزی اظهار کرد: این جایگاه به هیچ وجه خوب نیست و کشاورزی در کشور‌ ما شغل پردرآمدی نیست البته شرایط داشتن مهارت‌ها در این زمینه در کشور ما وجود دارد.

وی با بیان این که متاسفانه میانگین سن کشاورزان در کشور ما بالا است و آموزش دادن به آنها هم کار بسیار سختی است، ادامه داد: به نظرم سودآور نبودن کشاورزی باعث شده تا جوانان در این زمینه حضور پیدا نکنند بسیار مهم است که به اعتقاد من جواب بخش عمده‌ای از این سوالات در بخش کشاورزی تجاری قرار دارد.

وی با طرح این سئوال که در دهه‌های گذشته کشور چقدر در زمینه ارتقای کشاورزی در عمل گام برداشته شده است، تصریح کرد: ما باید ببینیم تا چه میزان توانستیم تحقیقات را بر تولید پیشرفت دهیم، کشاورزی از ایران به دنیا منتقل شده اما باید دید آیا همان میزان که سرمایه به سمت صنعت رفته در حوزه کشاورزی وارد کردیم. ما یک برنامه درست را پایه‌ریزی نکردیم.

وی اقتصاد کشور را دستوری دانست که در اختیار دولت است و گفت: این روش جواب نخواهد داد. باید این سئوال را مطرح کرد که چرا منابع درست به حوزه‌ای که در آن تخصص داریم نمی‌رسد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اظهار کرد: منابع در کشور ما بسیار زیاد است و فقط باید با هم بیشتر همدل‌ شویم  و همکاری بیش از پیش داشته باشیم، اگر کمک کنیم این چرخه به خوبی بچرخد به نفع هموطنان خواهد بود. اگر همان گونه که در بحث اقتصاد مقاومتی آمده است کشور در حوزه کشاورزی قوی شود اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

علیرضا نیکویی سرپرست دفتر امور اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز با بیان این که جایگاه مهارت در کشاورزی راضی کننده نیست، اظهار کرد: کشاورزی در کشور ما شغل پردرآمدی نیست و از نظر نیروی انسانی هم در مقایسه با کشورهای هم رده خود جایگاه خوبی نداریم البته شرایط آموزش مهارت‌های لازم در کشور وجود دارد.

وی با تاکید به این موضوع که بهره‌وری در کشاورزی بسیار مهم است، گفت: این یعنی با امکانات موجود بتوان محصول بیشتری تولید کنیم و اصل موضوع در این زمینه مهارت است.کارهایی که در بخش کشاورزی انجام می‌شود و گام‌های دولت تسهیل کننده افزایش بهره‌وری است تا شکاف بین عرضه و تقاضا رو رفع کند.

وی درباره دلایل عدم حرکت سرمایه به سمت حوزه کشاورزی افزود: دلایل این موضوع به پیکره بخش کشاورزی باز می‌گردد که با کشورهای پیشرفته اختلاف دارد؛ گام‌های خوبی در حوزه شاخص‌های امنیت غذایی برداشتیم اما برخی مسائل باعث شده تا در حوزه کشاورزی حاشیه سود کافی وجود نداشته باشد و سرمایه‌پذیر نیست.

سرپرست دفتر امور اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان این که بی سابقه‌ترین تحریم‌ها علیه کشور ما وضع شده است، تصریح کرد: این در حالی است که همچنان در سفره مردم ایران میوه و سایر مواد غذایی را داریم.

نیکویی با تاکید به این موضوع که نیاز باعث شده تا سرمایه به درستی وارد حوزه کشاورزی نشود، تصریح کرد: ما کشوری هستیم که برای حفظ آرمان‌ها مجبور به تولید محصولات در داخل کشور بودیم و در حال حاضر هم باید این کار را ادامه دهیم اما در برخی اوقات به دلایل مختلف موجب عدم پخش سرمایه می‌شوند. متاسفانه زیرساخت‌های اطلاعاتی در کشور کم است اما امروز این موضوع با سرعت خوبی پیشرفت دارد. یکی از گام‌های خوب در این زمینه ایجاد بانک اطلاعاتی بسیار مناسب در وزارت جهاد کشاورزی است که به زودی به ثمر می‌نشیند؛ انشالله در این دولت عملیاتی می‌شود.

وی گفت: در بخش کشاورزی چالش‌هایی وجود دارد که به دلیل اهمیت حوزه کشاورزی بر همگان روشن است. وقتی می‌خواهیم مشکلی را حل کنیم باید روی برخی اصول به یک تفاهم برسیم که خوشبختانه به این موضوع دست پیدا کردیم.

سرویس خبری: کشاورزی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *