اهم اخبار

رشد صادرات ناشی از افت آن در سال گذشته است نه اقدام موثر دولت

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: رشد آمار صادرات در ۲ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ناشی از افت صادرات سال گذشته بر اثر کرونا است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز)، به نقل از فارس؛ محمد لاهوتی در مورد دلایل رشد صادرات دو ماهه نخست امسال، گفت: در مورد میزان رشد صادرات دو آمار متفاوت توسط دو مقام مسول اعلام شده است، بطوری که بر اساس ادعای وزیر صنعت، معدن و تجارت صادرات کشور در ۲ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۰ درصد رشد داشته است اما براساس اعلام رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران میزان رشد صادرات در بازه زمانی مذکور ۴۶ درصد بوده است. 

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: فارغ از اینکه کدامیک از این آمار‌ها در مورد رشد صادرات صحیح است، از دو زاویه دلایل رشد صادرات در سال جاری قابل بررسی است که اولی تاثیر مصوبات اواخر سال گذشته درباره رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و تعیین تکلیف رفع تعهد ارزی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ است. 

وی با بیان اینکه اگرچه هنوز مشکلاتی درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷ باقی است، گفت: این مصوبات شرایط نسبتا خوبی را برای بازگشت ارز حاصل از صادرات ایجاد کرد و تصویر پیش رو مقابل صادرکنندگان برای بازگشت ارز مشخص است‌. 

وی با اشاره به رشد صادرات در ۲ ماهه سال جاری گفت: با مرور وضعیت تجارت در سال گذشته باید به این نکته توجه شود که با ورود ویروس کرونا به کشور در اواخر سال ۹۸ پس از مدتی و از اوایل سال ۹۸ تا اواسط خرداد ۹۹ تمام مرزهای کشور بسته شد و به غیر از یک سری کالاهای خاص، صادراتی انجام نشد. 

لاهوتی با اشاره به کاهش آمار صادرات در ۲ ماهه نخست سال گذشته به علت بسته بودن مرزها بر اثر کرونا، گفت: با توجه به شرایط، تقریبا صادراتی هم صورت نگرفت بنابراین افزایش صادرات ۲ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ناشی از عدم صادرات بوده است.

وی افزود: با توجه به این موضوع بنابراین دولتمردان و سیاستگذاران با توجه به افزایش آمار صادرات نباید تصور کنند که این رشد تنها به دلیل ابلاغ دستورالعمل‌های برگشت ارز حاصل از صادرات و شرایط جدید رفع تعهد ارزی اتفاق افتاده است، بلکه بیشترین تاثیر بدلیل بسته بودن مرزها در سال گذشته نسبت به امسال بوده که افزایش چشمگیر را نشان می‌دهد.

لاهوتی گفت: لذا مسولان باید بدانند که برای توسعه صادرات در سال جاری و ماه‌های آتی حتما سیاست‌هایشان باید متناسب با حمایت از صادرات و پشتیبانی از تولید و رفع موانع کماکان باقی بماند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته با بهبود شرایط کرونا مرزهای کشور برای عبور و خروج کالا از خرداد و تیر باز شد، اظهار داشت: بنابراین اگر سیاست‌های پشتیبانی  از تولید و مانع زدایی‌ها در صادرات ادامه پیدا نکند  ممکن است مجددا با کاهش صادرات در ماه‌های آتی مواجه شویم. 

لاهوتی بیان داشت: لذا حمایت و تسهیل شرایط صادراتی، اجرایی شدن مشوق‌های  صادرکنندگان، حل مشکل مالیاتی سال ۹۷ صادرکنندگان موضوعات  مهمی است که باید دستگاه‌های متولی و در راس آنها وزارت صمت و   سازمان توسعه تجارت که  بنابر ابلاغیه ۱۷۷ کلیه مسئولیت ها و اختیارات به ایشان واگذار شده در کنار  دستگاه‌های دیگر در جهت افزایش صادرات اقدام کنند.

سرویس خبری: گوناگون

منبع: فارس

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *