اهم اخبار

رییس سازمان دامپزشکی:سلامت تیلاپیا هیچ نگرانی ندارد

بدون دیدگاه

در پی تکذیب ممنوعیت واردات تیلاپیا به دلیل مضر بودن آن برای سلامت انسان از سوی رئیس سازمان شیلات، رییس سازمان دامپزشکی نیز گفت: ممنوعیت واردات تیلاپیا هیچ ارتباطی به سلامت و بهداشت آن ندارد.

به گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته خبرهایی درباره ممنوعیت واردات تیلاپیا به دلیل مضر بودن مصرف آن برای انسان در برخی رسانه‌ها منتشر شد که حسن صالحی – رییس سازمان شیلات – روز گذشته در این باره به ایسنا گفت که ممنوعیت واردات تیلاپیا با درخواست اتحادیه ماهیان سردآبی و برای تقویت بازار قزل‌آلا که تولید آن طی سال‌های گذشته افزایش یافته، اعمال شده است و هیچ ارتباطی به سلامت و بهداشت این محصول شیلاتی ندارد که البته این درخواست ممنوعیت سه ساله و با هدف تقویت تولید و پرورش تیلاپیا نیز در دستور کار قرار گرفته است.

در پی این اظهارنظر، علیرضا رفیعی‌پور – رییس سازمان دامپزشکی – را جویا شدیم که اینگونه به ایسنا پاسخ داد: هر محصولی از مبادی ورودی رسمی به کشور وارد شود نظارت عالیه‌ای از سوی دستگاه‌هایی مانند دامپزشکی در حوزه بهداشتی و قرنطینه‌ای صورت می‌گیرد؛ به گونه‌ای که آن محصول در حوزه دامپزشکی از نظر شرعی و بهداشتی از مبدأ تولید مورد بررسی و تایید قرار می‌گیرد و مجددا در مرزهای کشور نیز قرنطینه شده مورد ارزیابی دوباره قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در این فرآیند هر محصولی اجازه ورود به کشور را از دستگاه متبوع دامپزشکی دریافت کند، بهداشتی، سالم و باکیفیت است و جای هیچ گونه نگرانی ندارد که کاهش یا عدم واردات آن ارتباطی به عدم سلامت یک محصول مانند تیلاپیا داشته باشد.

رییس سازمان دامپزشکی ادامه داد: در حوزه پرورشی نیز هر محصولی از جمله محصولات شیلاتی اگر بخواهد به بقا و تولیدش ادامه بدهد بایستی از پیوست بهداشتی و مدیریت بهداشتی استفاده کند که شامل ضوابط قرنطینه‌ای و بهداشتی سازمان‌ دامپزشکی می‌شود.

رفعی‌پور تاکید کرد: یقینا سازمان شیلات و دیگر دستگاه‌های متولی امر تولید برنامه خود در این زمینه را با هماهنگی سازمان دامپزشکی و استفاده از اسناد بالادستی حوزه بهداشتی و قرنطینه‌ای سازمان دامپزشکی و ارزیابی مخاطرات اجرا می‌کنند و در این صورت است که می‌توانند تولید موفقی داشته باشند.

وی گفت: سازمان دامپزشکی در کنار تولیدکنندگان است تا بتوانند بدون مشکل، بیماری و خطرات، محصول مورد نظر را تولید کرده و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند. از نظر سازمان دامپزشکی هیچ مشکل و نگرانی بابت سلامت و بهداشت برای واردات، تولید و مصرف تیلاپیا نیست و ممنوعیت آن نیز ارتباطی با این مساله ندارد.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *