اهم اخبار

سرپرست سازمان حفظ نباتات: محصولات کشاورزی ایران سالم است

بدون دیدگاه

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه محصولات کشاورزی کشورمان سالم است، گفت: بازگشت محصول سیب زمینی ایران از ترکمنستان صحت ندارد، بلکه این محصول توسط پُست قرنطینه کشورمان و به دلیل رعایت نشدن شرایط کشور مقصد بازگشت داده شده است.

صنعت غذا و کشاورزی- «شاهپور علائی‌مقدم» اظهار داشت: پست قرنطینه کشورمان بر اساس بررسی‌هایی که انجام داده، تشخیص داد که در محصول سیب زمینی شرایط قرنطینه‌ای کشور مقصد رعایت نشده و به همین دلیل اجازه صادرات این محصول را نداده و این موضوع وظیفه ذاتی پست‌های قرنطینه است.

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور گفت: این محموله سیب زمینی را پست قرنطینه کشور خودمان و نه ترکمنستان برگشت داده است.

علایی‌مقدم افزود: وظیفه قانونی پست‌های قرنطینه است که سیب‌زمینی‌های خارج از استاندارد و بدون گواهی بهداشتی از ایران خارج نشود.

کشاورزان از فضای مجازی سم خریداری نکنند

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور گفت: همه سمومی که به صورت ماده موثر و نهایی وارد کشور می‌شود به‌طور دقیق و با آزمایش‌های گوناگون گام به گام مورد رصد قرار می‌گیرد و از استاندارد لازم برخوردار است.

وی ادامه‌داد: همه سموم در مرحله تولید و حتی توزیع به‌طور کامل تحت رصد و پایش سازمان حفظ نباتات قرار دارد و با هر گونه تخلف برخورد می‌شود.

علایی‌مقدم بیان‌داشت:  البته عرضه سموم تقلبی در اینترنت وجود دارد و با قوه قضاییه در این رابطه مکاتبه شده است که خرید و فروش سموم در فضای مجازی ممنوع شود.

وی اظهار داشت: دادستانی هم در این راستا به شعب قضایی دستور داده است با این موارد برخورد کنند و از کشاورزان و بهره برداران می‌خواهیم که به هیچ وجه از فضای مجازی سم خریداری نکنند.

 محصولات غیر استاندارد بر اساس مقررات بین المللی امحا می‌شود

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور خاطرنشان‌کرد: چیزی به نام برگشت محصولات ناسالم به داخل کشور نداریم و بر اساس مقررات بین‌المللی محموله آلوده که گواهی بهداشتی نداشته باشد توسط کشور مقصد امحا می‌شود.

وی افزود: آن دسته از محصولاتی که خودمان برگشت می‌دهیم هم شرایط قرنطینه کشور مقصد را ندارد و ممکن است ضوابط خوراکی کشور خودمان را دارا باشند که در این صورت اگر آفتی هم داشته باشند ضدعفونی و عاری از آفت می‌شوند و به چرخه مواد خوراکی مردم باز می‌گردند و هیچ مشکلی در مصرف آن‌ها وجود ندارد.

محصولات کشاورزی ایران جزو سالم‌ترین هاست

علایی‌مقدم گفت: به مردم اطمینان خاطر می‌دهم که محصولات کشاورزی ایران جزو سالم‌ترین محصولات هستند که اگر این گونه نبود صادرات ۴.۵ میلیون تنی محصولات محقق نمی‌شد.

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور افزود: مردم از بابت مصرف محصولات کشاورزی خیال‌شان راحت باشد و هیچ مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، در سطح ۱۴۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور سیب زمینی کشت شده و برآورد تولید این محصول ۵.۲ میلیون تن بوده است.

وزارت جهاد کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *