اهم اخبار

صادرات ۲.۸ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی در ۷ ماهه امسال

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

در نشست مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و سخنگوی گمرک بر توجه به ظرفیت های صادراتی محصولات کشاورزی و تجارت حرفه ای آن به کمک تشکل های کشاورزی تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، اسماعیل قادری فر، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت : ظرفیت های شبکه تعاون روستایی ایران، ظرفیت های گسترده ای است که تلاش می کنیم  با استفاده از بسترهای قانونی، پتاتسیل درونی و جوانان متخصص و به وسیله ابزارهای نوین به سمت پویایی و توانمندسازی در همه وظایف آن پیش رویم.

وی افزود: خرید و فروش محصولات کشاورزی توسط تعاونی های روستایی در بستر نرم افزارها و اپلیکیشن ها در کنار ظرفیت سازی عرضه محصولات در شهرهای مختلف و حذف واسطه ها، تقویت تولید و ارزش افزوده محصولات و نهایتا تجارت حرفه ای با کشورهای دیگر از برنامه های این سازمان در حوزه  تجارت محصولات کشاورزی است.

معاون وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد : توجه به وظایف سازمان مرکزی و شرکت های تعاون روستایی می تواند به رونق اقتصاد روستا، تقویت امنیت غذایی و نهایتا بهبود شرایط اقتصادی کشور منجرشود.

قادری فرد تصریح کرد: توانمند سازی تعاونی های روستایی، توجه ویژه به اقتصاد تعاونی و بهره گیری از تکنولوژی های روز تولید و تجارت کشاورزی یکی از برنامه های سازمان مرکزی تعاون روستایی در دوره جدید بوده و بهره گیری از دیجیتال مارکتینگ در حوزه اقتصاد روستا و گردشگری روستایی در دستور کار قرار دارد.

سید روح اله لطیفی ،سخنگوی گمرک نیز در این نشست اظهار کرد : در هفت ماهه نخست امسال چهار میلیون و ۶۴۰هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی، شیلاتی و غذایی به سایر کشورها صادر شد که با توجه به افزایش قیمت جهانی مواد غذایی به دلیل عدم توجه حرفه ای به صادرات، از این فرصت استفاده مناسبی نشده است و نیاز به تشکل های حرفه ای صادرات محصولات کشاورزی بیش از پیش احساس می شود.

وی افزود : ۶درصد وزن صادرات کشوردر هفت ماهه نخست امسال، محصولات کشاورزی و غذایی بوده که از لحاظ ارزش ۱۰٫۳درصد ارزش صادرات را به خود اختصاص داده است در صورتی که در سال ۹۹، ۱۷درصد ارزش صادرات کشور مربوط به این کالاها بود.

لطیفی یادآور شد : ۵۵۴میلیون دلار انواع خشکبار،۲۸۰میلیون دلار انواع سبزی ،۲۶۰میلیون دلار انواع نان، شیرینی و شکلات،۲۱۸میلیون دلار لبنیات، ۲۰۶میلیون دلار گوجه فرنگی، ۲۰۴میلیون دلار انواع میوه،۱۷۵میلیون دلار هندوانه،۱۱۷میلیون دلار انواع خرما، ۱۱۴میلیون دلار انواع انگور تازه و خشک، ۱۰۵میلیون دلار سیب، ۱۰۲میلیون دلار محصولات شیلاتی، ۸۰میلیون دلار انواع اب میوه و مغز میوه ها، ۶۲میلیون دلار فراورده های غذایی،۶۰میلیون دلار زعفران، ۵۹میلیون دلار سیب زمینی، ۴۶میلیون دلار رب گوجه فرنگی، ۳۱میلیون دلار مرکبات، ۲۸میلیون دلار خربزه،۱۵میلیون دلار ادویه، ۱۴میلیون دلار چای و هشت میلیون دلار انواع مربا و ژله از مهمترین کالاهای صادراتی محصولات دسته کشاورزی، دامی و شیلاتی در هفت ماه اخیر بودند.

سخنگوی گمرک ابراز امیدواری کرد تا با تقویت ظرفیت های تشکل های روستایی صادرات محصولات کشاورزی، از مرحله تولید تا بازارهای بین المللی، اقدامات حرفه ای   صورت پذیرد   و خام فروشی، ارزان فروشی و ضایعات غیر استاندارد کنار گذاشته شده و کالای با کیفیت با بسته بندی مناسب و ارزش افزوده مطلوب به  بازارهای جهانی راه یابد.

سرویس خبری: کشاورزی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *