اهم اخبار

صنایع لبنی خواستار بررسی قیمت ۳ محصول شدند

بدون دیدگاه

انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور خواستار تعیین تکلیف قیمت شیرخام و محصولات لبنی شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران در این نامه خواسته است که قیمت همزمان شیرخام و سه محصول لبنی شیر، ماست و پنیر تعیین و ابلاغ شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی هفته گذشته طی مصوبه ای که توسط شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی، رسانه ای شد، <<قیمت تضمینی>> خرید شیرخام را ۱۵ هزار تومان و قیمت چربی را ۲۰۰ تومان برای هر یک دهم درصد اعلام کرد.

مصوبه ای که به معنی تکلیف سازمان تعاون روستایی برای خرید از دامداران به این قیمت است.

از سوی دیگر کارخانه های لبنی برای خرید به قیمت مذکور منتظر اعلام رسمی ستاد تنظیم بازار هستند چراکه مصوبه شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی تکلیفی برای کارخانه ها نیست بخصوص از این جهت که خرید قیمت شیرخام به نرخ جدید متضمن افزایش افزایش قیمت محصولات لبنی است، موضوعی که رسما باید توسط ستادتنظیم بازار اعلام شود.

به نظر میرسد اختلاف نظر میان دستگاه هایی چون وزارت جهاد که با قانون انتزاع مسئولیت تنظیم بازار را بر عهده دارد و نیز سازمان حمایت که مرجع تصمیم گیری درباره تطابق قیمت هاست، همچون دو سال پیش باعث شده تا قربانی این اختلاف تولیدکنندگان شیرخام و محصولات لبنی باشند.

در حالی که از یک سو دامدارها خواهان پرداخت قیمت شیرخام به نرخ جدید هستند، کارخانه های لبنی تا زمان تغییر رسمی قیمت محصولات، بخصوص در چهار قلم مشمول قیمت گذاری دستوری (شیربطری کم چرب، شیر کیسه ای کم چرب، ماست دبه ای کم چرب و پنیر یو اف نسبتا چرب ۴۰۰ گرمی) قادر به پرداخت نرخ جدید شیرخام نیستند چرا که قیمت این محصولات به قیمت شیرخام ۱۲ هزار تومانی احصا و تعیین شده است.

اینهمه باعث شده تا روابط دامدار و کارخانه دار متاثر گردد.

حال انجمن لبنی در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور از وی تقاضا کرده برای حل مسئله ورود کند. یا دستگاه های ذیربط هماهنگ شوند و یا به شکل مکتوب وظایف تنظیم بازار در حوزه قیمت محصولات لبنی و شیرخام به تشکلهای تولید کننده واگذار شود.

اصل نامه به شرح زیر است.

صنایع لبنی خواستار بررسی قیمت ۳ محصول لبنی از رئیس جمهور شدند/تعیین قیمت جدید سه محصول لبنی در نامه به رئیس جمهور مطرح شد

سرویس خبری: صنعت غذا

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *