اهم اخبار

عضو اتاق بازرگانی ایران: الان وقت تشکیل وزارت بازرگانی نیست

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

عضو اتاق بازرگانی ایران می‌گوید با وجود بحث‌های گسترده ای که در سال‌های گذشته درباره لزوم تاسیس دوباره وزارت بازرگانی مطرح شده، به نظر می‌رسد که در حال حاضر شرایط برای این تصمیم مهیا نیست.

به گزارش صنعت غذا و کشاورزی از ایسنا، رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران گفت: مدت‌هاست که نیاز به تشکیل وزارت بازرگانی و تفکیک آن از وزارت صنعت احساس می‌شود. اما الان نامناسب‌ترین زمان برای انجام این کار است.

خسرو فروغان گران‌سایه ادامه داد: زمانی که در دولت نهم وزارت بازرگانی با وزارت صنعت در هم ادغام شدند، انتظار این بود که زیرساخت‌ها به گونه‌ای ایجاد شوند تا بر اساس معیارهای درست و مدل‌هایی که در دیگر کشورها مانند سنگاپور اجرا شد و در آن‌ها صنعت و تجارت در یک وزارتخانه ادغام شدند، کار پیش رود. اما متاسفانه این کار انجام نگرفت و ساختار به درستی تعریف نشد و کسانی دست‌اندرکار این اقدام شدند که بیشتر تجربه صنعت را داشتند تا بازرگانی و به همین دلیل تمرکز آن‌ها در بخش صنعت بیشتر بود. این آسیب زیادی به بخش بازرگانی اعم از صادرات، واردات و بازرگانی داخلی وارد کرد. به این دلیل دوباره نیاز به تفکیک احساس شد.

او با تاکید بر اینکه مهم است بدانیم در چه زمانی و در چه شرایطی تفکیک وزارت بازرگانی باید انجام شود، بیان کرد: امروز در حالی که در یکی از سخت‌ترین شرایط بحرانی در بخش تولید و بازرگانی و واردات و صادرات قرار داریم و در بخش توزیع و نظارت‌ها با بحران مواجه هستیم، تفکیک این وزارتخانه نه تنها مشکلی حل نمی‌کند، بلکه مشکلات را دوچندان خواهد کرد. این اقدام زمان زیادی لازم دارد. صرف چنین زمان و انرژی و هزینه‎ای باعث می‌شود دولت از خیلی مسائل دیگر که امروز گریبانگیر مردم است غافل شود. 

فروغان به سایت اتاق ایران گفت: تفکیک ساختمان و خودرو بین این دو وزارتخانه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. اکثر املاکی که الان وجود دارد مربوط به بخش بازرگانی وزارت صنعت است. در بسیاری از شهرستان‌ها جدا کردن و تقسیم کردن آنها واقعا انرژی‌بر خواهد بود. در این شرایط که مردم با مشکلات زیادی روبرو هستند و تهیه کالاهای اساسی مشکل است اینکه بخشی از تمرکز وزارتخانه متوجه تفکیک شود کار درستی نیست.

او تاکید کرد: بنابراین اگرچه معتقدم صد در صد تفکیک وزارت بازرگانی به نفع بخش بازرگانی اعم از واردات، صادرات و بازرگانی داخلی خواهد بود اما در این شرایط و موقعیت وقت گذاشتن برای این کار درست نیست و مشکلات مردم را دوچندان خواهد کرد.

ایسنا

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.