اهم اخبار

لزوم حضور تیم‌های نظارتی جهاد کشاورزی برای اطمینان از عدم آلودگی برنج‌های وارداتی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به لزوم حضور دائمی تیم‌های نظارتی وزارت جهاد کشاورزی در انبارهای نگهداری برنج‌های وارداتی گفت: بازرسی این تیم‌ها می‌تواند مانع بروز مشکلاتی از قبیل کپک ها و قارچ ها در برنج‌ها شود و لازم است به طور مرتب گزارشاتی به کمیسیون کشاورزی ارائه دهند.

نظر افضلی درباره محصولات تراریخته و اختلاف‌نظرهایی که پیرامون سلامت و یا عوارض استفاده از این محصولات در کشور وجود دارد به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج گفت: در ماده ۳۳ برنامه ششم توسعه واردات محصولات تراریخته جز با صدور مجوز امنیت زیستی به کشور ممنوع شده است. اما در حال حاضر شاهد واردات کنجاله سویا، کنجد و روغن های خوراکی تراریخته هستیم که باید بررسی شود. با این حال باید تا جایی که مقدور است از کشورهایی این قبیل محصولات وارد شود که مطمئن باشیم تراریخته نیستند.

آب های ژرف رودخانه‌های زیرزمینی قابل برداشت است

وی درباره مصوبه برداشت آب از آب‌های عمیق و ژرف در سیستان و بلوچستان توسط دولت بیان داشت: عربستان در حال حاضر از آب‌های ژرف برای رفع نیازهای خود استفاده می‌کند. اگر منظور از آب‌های ژرف، مربوط به آب‌هایی که در گسل‌ها جریان دارد و با عبور از دالان‌هایی که به دریا می‌ریزد، منطق حکم می‌کند از این آب‌ها باید برداشت کرد. اما اگر آب‌های ژرف منظور منابع ذخیره‌ای نباید چنین اقدامی صورت گیرد. هم اکنون بخش هایی از خراسان جنوبی از جمله منطقه نهبندان با مشکل کم آبی روبرو است و ما مدعی هستیم این منطقه دارای آب‌های ژرفی است که در شکل جریانات رودخانه‌ای زیرزمینی هستند و باید از آن‌ها برداشت کرد که البته این مساله نیازمند تکنولوژی خاص خودش است.

نماینده مردم نهبندان در مجلس در مورد مطالب مطرح شده درباره آلودگی برنج‌های وارداتی خاطر نشان کرد: ما در کشور آزمایشگاه های تخصصی برای بررسی این مساله داریم و لذا نمی‌شود گفت این برنج ها آلوده بودند. همان‌طور که لازم است در بررسی محصولات تراریخته نوع ژن و تغییراتی که در آن‌ها ایجاد شده مورد توجه قرار گیرد، در خصوص برنج‌ها هم باید این آزمایش ها صورت گیرد. از طرفی گاه برنج، گندم و سایر غلات ممکن است در شرایط نامناسب انبارداری دچار قارچ و کپک شوند که البته آزمایشگاه‌های مرجع نظر نهایی را در این رابطه باید اعلام کنند.

وی با بیان اینکه لازم است شرایط انبارداری و نگهداری محصولات از زمان تولید تا مصرف پیوسته مورد بررسی و نظارت باشند و افزود: لازم است که وزارت جهاد کشاورزی تیم های نظارتی برای این موضوع داشته باشند و این تیم ها به طور مرتب گزارشات خود را به کمیسیون کشاورزی ارائه بدهند.

زیتون

زیتون‌های داخلی باید جایگزین روغن‌های خوراکی وارداتی شود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین در خصوص صادرات زیتون تصریح کرد: اگرچه عنوان می‌شود که در زمینه صادرات زیتون مشکلاتی وجود دارد اما واقعیت این است که وقتی ما در حوزه دانه‌های روغنی مشکل داریم، چرا زیتون تولید شده داخلی را که می‌دانیم سالم است، بین شهروندانمان به شکل روغن توزیع نکنیم. ممکن است این مساله بیان شود که صادرات زیتون باعث سوددهی به کشاورز می‌شود، در این شرایط دولت باید مابه تفاوت را به کشاورز پرداخت کند تا مساله عدم صادرات به تولید کننده ضرر نرساند.

مشکل صادرات زعفران ایران در نبود بسته بندی مناسب است

افضلی درباره صادرات زعفران و افزایش رقابت‌ها در جهان برای تبدیل شدن به برند اصلی صادرکننده این محصول تاکید کرد: مشکل امروز ما در بحث بسته بندی است. در حال حاضر اگرچه ما دارای چندین شرکت بسته بندی زعفران در داخل هستیم اما کماکان این مشکل پابرجاست. لذا کشورهای دیگر این محصول را به صورت فله از ما خریداری می‌کنند و بعد از ارائه در بسته‌بندی‌های مناسب وارد بازار جهانی می‌کنند. رقابت تجار ایرانی با خارجی‌ها در عرضه زعفران علاوه بر مساله بسته بندی، در دسترسی راحت‌تر به بازارها هم‌ بستگی دارد. در این وضعیت تعامل روزافزون ما با دنیا باعث می شود تاجر ایرانی مشتری بیشتری برای محصولات خود پیدا کند.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *