اهم اخبار

مدیرعامل تروند زعفران قائن: امیدواریم وزیر جهاد تشکل های بخش خصوصی را در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت دهد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

محسن احتشام گفت: امید داریم دکتر ساداتی نژاد در تصمیم گیری هایشان به معنای واقعی تشکل های بخش خصوصی را مشارکت دهد و تصمیم گیری ها پشت درهای بسته برای تولید کنندگان، صادر کنندگان و فعالان اقتصادی رخ ندهد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، مهندس محسن احتشام، مدیرعامل تروند زعفران قائن در حاشیه نمایشگاه ایران اگروفود درباره وضعیت کنونی زعفران نسبت به سال گذشته گفت: در واقع  بیست مهر برداشت زعفران انجام می شود و کار سختی است. اما آن چیزی که پیش بینی می شود با توجه به وضعیت کم آبی و خشکسالی که داشتیم قطعا با کمبود محصول نسبت به سال گذشته و کاهش تولید مواجه خواهیم بود اما میزان دقیق را فعلا نمی توانیم پیش بینی کنیم.

وی تاثیر کمبود تولید بر صادرات را اینگونه بیان کرد: قطعا روی قیمت تاثیر دارد. امیدوارم خود بازار به یاری کشاورز زحمت کش زعفران کار بیاید تا قیمتها را متعادل بکند. چون معتقد هستیم قیمت های ۳ سال اخیر زعفران برای کشاورزان منصفانه نبوده و همه از این بابت ناراضی هستند و برای رساندن قیمتها به رقمی منصفانه و همچنین ثبات قیمت  هیچ قدم مثبتی برداشته نشده است و برنامه ریزی هم نشده است. صحبتهای زیادی شد اما در فضای عملیاتی و کاری هیچ اتفاق خاصی رخ نداد.

محسن احتشام درباره سوال تحولات سیاسی کشور افغانستان و جایگزینی گروه طالبان به جای دولت پیشین چه تاثیری در کشت زعفران در جهان داشته است؟ پاسخ داد: این تحولات باعث وقفه و خللی در ارسال زعفران از افغانستان به سایر نقاط دنیا شده است ولی باید دید با گذشت زمان چه اتفاقاتی در افغانستان خواهد افتاد.

مدیرعامل تروند زعفران قائن درباره وضعیت بازار زرشک گفت: زرشک به صورت یک سال در میان محصولش برداشت می شود و امسال هم به قول محلی سال رهن زرشک است یعنی باغات زرشک محصول باید بدهند و برداشتمان ۲۲ هزار تن یا حتی بیشتر است ولی در مورد صادرات و مسائل بازاریابی زرشک باز کاری انجام نشده است علی رغم این که یک کالای استراتزیک می باشد متاسفانه هیچ جایگاهی در سبد کالای غیر نفتی ندارد. در چند سال اخیر خیلی از شرکت های خصوصی از جمله گروه تولیدی خودمان کارهای زیادی انجام داده اند ولی متاسفانه همچنان نتوانستیم آن تحول لازم را ایجاد کنیم چون هزینه های تبلیغات و بازاریابی در سطح بازارهای جهانی بسیار گران است و از عهده یک شرکت یا چند گروه بر نمی آید.

احتشام حمایت دولت از صادر کنندگان را اینگونه ارزیابی کرد و گفت: در گذشته صادر کنندگان اصیل، واقعی و متعد که در راستای منافع ملی و منافع کلان اقتصادی کشور گام بر می دارند واقعا تشویق نشده اند با مواردی چون قانون برگشت ارز حاصل از واردات و صادرات می بینیم که خیلی هایشان عملا تنبیه شده اند و آن دسته از صادرکنندگانی که با کارت های یک بار مصرف اقدام به صادرات کردند برنده واقعی آنها بودند.

وی در ادامه گفت: امیدواریم در دولت جدید مشکلات فرا روی صادرکنندگان دیده شوند و برداشته شوند. چرا که  صادرکنندگان ارز به کشور وارد می کنند در حالی که در این نمایشگاه بنده صحنه هایی از وارد کنندگانی که حتی ارز گرفته و خارج می کنند و محصولاتی مثل برنج و چای هندی وارد می کنند، می بینم که  در چه جایگاهی هستند و صادر کنندگان متاسفانه در چه جایگاهی. به طور مثال همین سبدهای گل گران قیمتی که در غرفه های وارد کنندگان رویت می کنید چرا در غرفه شرکت های صادر کننده نیست که متاسفانه این موارد بازگو کننده رانت های ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

وی تعامل شورای ملی زعفران و رئیس اتاق بازرگانی بیرجند را با وزیر جهاد کشاورزی اینگونه تشریح کرد: بسیار خوب است. دو هفته پیش به دیدن ایشان رفتیم و امیدواریم آقای دکتر ساداتی نژاد در تصمیم گیری هایشان به معنای واقعی تشکل های بخش خصوصی را مشارکت دهند و تصمیم گیری ها پشت درهای بسته برای تولید کنندگان، صادر کنندگان و فعالان اقتصادی رخ ندهد و ایشان همچین قولی را داده اند که تصمیم گیری ها با مشورت اتحادیه ها و تشکل های همان حوزه انجام می شود. ما هم ارتباط خوبی با ایشان داریم و مطمئن باشید همکاری شورای ملی زعفران با وزارت جهاد و کشاورزی نسبت به گذشته بیشتر خواهد شد و ما بیشتر در کنارشان خواهیم بود تا تعامل گونه با یک هم افزایی خوب بتوانیم مشکلات این محصول خوب و استراتژیک را حل کنیم.

در پایان مهندس محسن احتشام درباره پیام خود در ارتباط با روز جهانی غذای گفت: غذای خوب می تواند سلایق جدیدی و یک مزه جدید را در آینده  بسازد در اصطلاح بگوییم مزه ای در آینده  TASTE IN FUTURE می تواند شعار خوبی برای صنعت غذا در آینده باشد.

سرویس خبری: صنعت غذا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *