اهم اخبار

هزینه آب‌های کشاورزی در برخی مناطق تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: به غیر از ۴ محصول اساسی مورد حمایت دولت در الگوی کشت هزینه آب بهای سایر محصولات کشاورزی به صورت سلیقه ای تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از تسنیم؛ قاسم پیشه‌ور رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اظهار داشت:  اعلام شده است که قیمت آب بهای کشاورزی برای ۴ کالای اساسی مورد حمایت دولت در الگوی کشت کاهش می‌یابد اما در سایر محصولات قیمت آبهای محصولات کشاورزی تا۲ برابر افزایش یافته است.

وی افزود: بر اساس گزارش های دریافتی به ویژه از شمال کشور هزینه هر هکتار آبهای اراضی کشاورزی برای یک سال زراعی از ۳ میلیون تومان به ۶ میلیون تومان افزایش یافته است.

رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور ادامه داد: براساس مکاتبات انجام شده با وزارت نیرو، قیمت آب‌بهای کشاورزی فرمول مشخصی برای محاسبه ندارد و هزینه آن براساس استعلام قیمت محصولات کشاورزی آن منطقه تعیین می‌شود.

وی تصریح کرد: در برخی از مناطق نیز مانند آب منطقه گیلان به کشاورزان اعلام شده است که هزینه آب‌بهای کشاورزی برای یک سال زراعی در هر هکتار ۶ میلیون در هکتار است اما سه میلیون تومان دریافت می شود و به صورت سلیقه ای است و در برخی از شهرستان های مازندان نیز ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می شود.

پیشه‌ور گفت: دریافت هزینه آب‌بهای بر اساس هزینه محصول دقیقی نیست که مورد اعتراض نظام صنفی کشاورزی قرار گرفته است.

بنابراین گزارش مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی نیز چندی پیش در نشست  مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود به وزیر جهاد کشاورزی گفت: افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی و آب بهای دو میلیون تومانی برای هر هکتار با وضعیت کشاورزان سازگار نیست از سوی دیگر پول کلزای خریداری شده از کشاورزان استان خوزستان که رتبه یک دانه های روغنی کشور بوده، بلاتکلیف مانده است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: تسنیم

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *