اهم اخبار

همکاری فرانسه برای توسعه کشت دانه‌های روغنی در ایران

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

یک شرکت فرانسوی امسال با هدف کمک به توسعه کشت دانه‌های روغنی در ایران به کشاورزان قزوینی در زمینه کشت کلزا آموزش می دهد.

 

 

تورج بنیادی مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین روز دوشنبه با اعلام این خبر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این اقدام برای دومین بار و با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی انجام می شود.

وی اظهار داشت: برای آموزش به کشاورزان قزوینی، مزارعی به وسعت ۱۰۰ هکتار در شهرستان های آبیک و البرز برای کشت کلزا تعیین شده است.

این مسئول گفت: کارشناسان فرانسوی در این مزارع تجارب و دانش علمی و فنی خود را از مرحله ابتدایی یا همان توزیع بذر تا کاشت، داشت و برداشت کلزا به کشاورزان استان قزوین منتقل می کنند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: افزایش عملکرد و رشد تولید کلزا و کمک به خوداتکایی در تولید دانه های روغنی از جمله اهداف طرح همکاری فرانسه و ایران در زمینه انتقال تجربیات و دانش علمی و فنی کشت کلزا به شمار می رود.

این مسئول با بیان اینکه توسعه کشت دانه های روغنی از جمله کلزا از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی محسوب می شود،اظهار داشت: از آنجا که بخش زیادی از روغن خوراکی مورد نیاز داخل از خارج کشور وارد می شود، دولت می کوشد تا با توسعه کشت دانه های روغنی و همچنین زیتون وابستگی به این ماده خوراکی به خارج را کاهش دهد.

وی یادآور شد: استان قزوین پایلوت کشور در زمینه تولید بذر کلزا نیز به شمار می رود و در سال جاری ۱۲۰ هکتار مزرعه برای تولید بذر این محصول آماده سازی شده است.

سال گذشته ۹ هزار و ۴۰۰ تن کلزا از هفت هزار و ۵۰۰ تن مزرعه در استان قزوین برداشت شد.

 

سرویس خبری: کشاورزی

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *