اهم اخبار

پیش بینی OECD و FAO از وضعیت بخش غلات ایران/ تولید غلات ۲.۴ درصد رشد می‌کند/ راندمان گندم رشد ۲.۷ درصدی دارد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

گزارش «چشم‏ انداز بخش کشاورزی برای سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۸»، حاصل همکاری مشترک بین دو سازمان OECD و FAO است که یکی از بخش ‏های مورد بررسی آن غلات است.

به گزارش ایلنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به وضعیت بخش غلات در ایران پرداخته است. البته این بررسی برگرفته از گزارش «چشم‌ انداز بخش کشاورزی برای سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۸»، حاصل همکاری مشترک بین دو سازمان OECD و FAO است که یکی از بخش‌های مورد بررسی آن غلات است.

تولید

براساس پیش‌بینی‌های فائو، تولید غلات ایران طی سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۸ با رشد سالانه ۲٫۴ درصد همراه خواهد بود. این رشد عمدتاً تحت تاثیر افزایش تولید گندم است که طبق پیش‌بینی‌ها به طور متوسط سهم حدود ۷۰ درصدی از کل تولید را خواهد داشت. براساس پیش‌بینی‌ها، تولید گندم طی این مدت با رشد سالانه ۲٫۷ درصدی همراه خواهد بود و در سال ۲۰۲۸ به ۱۵٫۴ میلیون تن خواهد رسید. تولید سایر غلات دانه درشت نیز سالانه با رشد ۱٫۷ درصدی همراه بوده و طبق پیش‌بینی‌ها در سال ۲۰۲۸ به ۳٫۶ میلیون تن خواهد رسید.

تولید برنج ایران نیز در سال ۲۰۱۶ حدود ۱٫۹ میلیون تن بوده و انتظار می‌رود با متوسط رشد سالانه ۱٫۶ درصدی در سال ۲۰۲۸ به ۲٫۳ میلیون تن برسد. پیش‌بینی می‌شود میزان تولید ذرت ایران نیز با متوسط رشد سالانه ۱٫۶ درصدی از ۸۹۷ هزار تن در سال ۲۰۱۶ به ۱٫۰۸ میلیون تن در سال ۲۰۲۸ برسد 

مصرف

 انتظار می‌‌رود طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۸، مصرف غلات کشور سالانه با رشد ۳٫۴ درصدی همراه باشد. طی این مدت، با اینکه انتظار می‌رود مصرف گندم ایران تغییر معناداری را تجربه نکند، اما پیش‌بینی می‌شود مصرف ذرت و سایر غلات دانه درشت در کشور طی این مدت به ترتیب با رشد سالانه ۴٫۲ درصدی و ۴٫۵ درصدی همراه شود. طبق انتظارات، مصرف برنج نیز طی این مدت رشد سالانه ۱٫۲ درصدی را تجربه خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۸، بیش از ۴۶ درصد مصرف غلات در ایران به ذرت، ۳۱ درصد به سایر غلات دانه درشت، ۱۵ درصد به برنج، و بیش از ۸ درصد به گندم اختصاص داشته باشد.

تجارت

طبق پیش‌بینی‌ها، انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۸ واردات غلات ایران سالانه ۳٫۵ درصد رشد کند. با این وجود، پیش‌بینی می‌شود در مدت مورد بررسی واردات برنج و گندم با متوسط رشد سالانه منفی ۰٫۵ درصد و ۶٫۵ درصد همراه باشد؛ اما ذرت و سایر غلات دانه درشت رشد سالانه ۳٫۹ درصد و ۹٫۶ درصدی را تجربه کند.

طبق برآوردها در سال ۲۰۱۸، ایران حدود ۸٫۵ میلیون تن ذرت وارد کرده که انتظار می‌رود میزان واردات این کالا در سال  2028 به رقم ۱۰٫۳ میلیون تن برسد. واردات گندم و برنج نیز در سال ۲۰۱۸ به ترتیب معادل ۲۰۰ هزار تن و ۱٫۲۵ میلیون تن برآورد شده که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۸ به ۶۵۶ هزار تن و حدود ۱٫۴ میلیون تن برسد. طبق پیش‌بینی‌ها در سال ۲۰۲۸، حدود ۶۳ درصد از واردات غلات کشور مربوط به ذرت، ۲۵ درصد مربوط به سایر غلات دانه درشت، ۸٫۵ درصد مربوط به برنج و ۴ درصد مربوط به گندم خواهد بود.

 انتظار می‌رود صادرات غلات نیز طی این مدت با رشد سالانه ۱ درصدی همراه باشد. عمده صارات غلات کشور مربوط به گندم است و سهم سایر محصوالت تقریباً نزدیک به صفر خواهد بود. طبق پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۸، ۹۶٫۸ درصد از صادرات غلات ایران مربوط به گندم و ۳٫۲ درصد آن مربوط به برنج باشد. صادرات سایر محصولات به حدی ناچیز است که سهم آن از کل صادرات غلات کشور نزدیک به صفر می‌شود.

در سال ۲۰۱۸ صادرات گندم ایران معادل ۱۰۰ هزار تن برآورد شده و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۸ به بیش از ۳۰ هزار تن برسد. در عین حال، صادرات برنج ایران نیز در سال ۲۰۱۸ به ترتیب معادل یک هزار تن بوده که طبق پیش‌بینی‌ها در سال ۲۰۲۸ به ۹۹۲ تن خواهد رسید. صادرات ذرت ایران نیز بسیار ناچیز بوده است.

  انتظار می‌رود از سال  2016 تا ۲۰۲۸، هر ساله راندمان گندم رشد ۲٫۷ درصد، ذرت ۱٫۴ درصد، برنج ۱٫۵ درصد و سایر غلات دانه درشت رشد ۱٫۶ درصدی را تجربه کند. راندمان ذرت ایران در سال ۲۰۱۸ معادل ۴٫۲ تن در هکتار برآورد شده که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۸ به ۵ تن در هکتار برسد. راندمان گندم و برنج ایران نیز در سال ۲۰۱۸ به ترتیب معادل ۲٫۲ تن در هکتار و ۳٫۲ تن در هکتار تخمین زده شده و طبق پیش‌بینی‌ها در سال ۲۰۲۸ به ۲٫۵ تن در هکتار و ۳٫۸ تن در هکتار خواهد رسید.

با مقایسه راندمان تولید در هر هکتار غلات ایران و جهان می‌توان گفت طبق برآوردها، در سال ۲۰۱۸ راندمان تولید گندم و ذرت ایران پایین‌تر از سطح جهانی بوده اما راندمان برنج آن کمی نسبت به سطح جهانی آن بیشتر بوده است. در این سال، راندمان سایر غلات دانه درشت ایران نیز هم سطح با راندمان جهانی این محصول قرار داشته است. براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته نیز انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۸ با وجود رشد راندمان جهانی، راندمان در هکتار گندم و ذرت در ایران همچنان پایین‌تر از سطح جهانی آن باقی بماند و راندمان برنج و سایر غلات دانه درشت از راندمان جهانی آن پیشی بگیرد.

سرویس خبری: کشاورزی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *