گفتگوی پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز) با مهندس احمد فتح الهی رئیس هیئت مدیره شرکت سبزی ایران

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

بدون شک وقتی یادی از بزرگان صنایع غذایی می کنیم از نام مهندس احمد فتح الهی نمی توان گذشت، کارآفرینی که شرکتهای آتا ، سبزی ایران را در صنعت غذا تاسیس و مدیریت کرد و یکی از برگزیدگان شخصیتهای سال صنعت غذای کشور می باشند . به بهانه حضور این کارآفرین ملی و نایب رئیس انجمن علوم و صنایع غذایی در غرفه ماهنامه صنعت غذا و اگروفودنیوز در هجدهمین نمایشگاه شیرینی و شکلات گفتکویی  با ایشان انجام دادیم که توجه خوانندگان عزیز را به آن جلب می کنیم.

جناب مهندس فتح الهی با توجه به اینکه شرکت سبزی ایران از بزگترین شرکتهای تولید کننده سبزیجات خشک است، آیا برای کشت گیاهانی که کمتر در ایران کشت و تولید می شود مثل استویا برنامه ای دارید؟

قطعا سیاست سبزان همواره توسعه همراه با پژوهش و تحقیق است. در این زمینه ما چند سال پیش حدود ۲۵۰ هکتار زمین تهیه کردیم. همانطور که میدانید یکی از شرکت های صادراتی بزرگ در زمینه سبزیجات هستیم و تنها هر ساله ۲۵ کانتینر به هلند صادرات می کنیم.

ولی با مشکلی که روبرو هستیم این است که، در سال گذشته مقداری آلودگی سبزی بالا رفت و ما را بر آن داشت که خودمان سبزی بکاریم و این زمین را تهیه کردیم و از ۲۵۰ هکتار فقط ۷۰ هکتار آبدهی شده و اجازه نمی دهند چاه بزنیم و اطرافمان هم آب نیست تا از زمین در این جهت استفاده کنیم.

در سالی که رونق تولید نام گرفته، دولت باید بیشتر امثال ما را حمایت کند چرا که سرمایه گذاری کردیم و زمین خریدیم نیرو جذب کردیم و اشتغالزایی کردیم که بتوانیم سبزی ارگانیک و دارویی کشت کنیم ولی متاسفانه در زمینه زیرساخت ها مخصوصا بحث مدیریت آب کشورمان مشکل دارد.

دولت باید بتواند آب باران را جمع و دوباره فرآوری و استفاده کند ولی موفق به این کار نشده است.

متاسفانه در مدیریت کلان مملکت مشکل داریم، افراد متخصص سرکار نیستند. آب مدیریت نمی شود چاه های بی رویه حفر شده است و در جاهایی سد زده اند که نباید می زدند.

با توجه به تحریم های صورت گرفته آیا در خصوص تامین مواد اولیه مشکلی ندارید ؟

 بسته بندی چشم کالاست چون مصرف کننده هنگام خرید توجه به بسته بندی دارد و مرحله بعد مواد داخل بسته بندی را چک می کند. در بسته بندی هم سرمایه گذاری عمده نشده ما عمدتا واردات می کنیم مثل لفاف، پریفورم و تیم پلیت. همانطور که میدانید نسبت به سال گذشته دلار حدودا ۳ برابر شده و ما همه کالاها را ارزی و دلاری خریداری می کنیم. سرمایه تولیدکننده ۳ برابر نشده متاسفانه الان با کمبود مواجه هستیم مخصوصا به خاطر تحریم هایی که وجود دارد و امیدواریم دولت امکاناتی فراهم بکند که تحریم ها برداشته شود و بتوانیم کالا با نرخ کمتر وارد کنیم چون اگر ما  کالا با بسته بندی خوب عرضه نکنیم صادرات هم نمی توانیم بکنیم چون برای صادرات یک بسته بندی خوب می خواهد ما باید فرهنگ کشورها را مطالعه کنیم تا ببینیم هر کشوری چه نوع بسته بندی نیاز دارد رنگ بسته بندی برای کشورها متفاوت است برای کشورها کمیت متفاوت می باشد بعضی کشورها رب ۱۰۰ گرمی مصرف می کنند اگر در بسته بندی ۱ کیلویی عرضه کند اصلا نمی خرند این موارد باید مطالعه شود و امکان بسته بندی فراهم شود تا بتوانیم صادرات کنیم.

چرا لفاف را از داخل تهیه نمی کنید؟            

تولیدکنندگان داخلی خودشان لفاف خام وارد می کنند و فقط چاپ می کنند. هیچ شرکتی خودش در ایران تولیدکننده لفاف نیست. لفاف از چند لایه تشکیل شده، آلومینیوم، پلی اتیلن، پلاستیک و بعضی مواقع کاغذ و مقوا. حتی بعضی از لفاف ها به ۷ لایه هم میرسد. این لفاف ها خام به صورت رل وارد می شود و این شرکت ها که می گویند تولید لفاف دارند، اینها را می گیرند اندازه می کنند و چاپ می کنند و به شرکت های مصرف کننده می دهند.

کمی در خصوص شرکت پخش شرکت سبزان توضیح دهید.

اخیرا در شرکت سبزی ایران با توجه به هزینه های بالای پخش که داشتیم خودمان اقدام به تاسیس شرکت پخش کردیم که برای این کار چند دلیل داریم یکی هزینه هایمان را پایین بیاوریم و دومی اینکه خوشبختانه تا این لحظه تعدیل نیرو نداشتیم. با توجه به نیرو زیادی که داشتیم تصمیم گرفتیم این نیروها را در بخش دیگری به کار بگیریم در نتیجه شرکت پخش راه اندازی کردیم که تا این لحظه ۴۰ تا ۵۰ نفر شروع به فعالیت کردند. البته فعلا در سطح استان تهران و البرز فعالیت خودمان را شروع کردیم که به سراسر کشور تعمیم می دهیم.

در خصوص پخش مشکلی با فروشگاه های زنجیره ای نداشتید؟

فروشگاه های زنجیره ای مستقیما از شرکت ها خریداری می کنند. به پخش ارتباطی ندارند. پخش ها شرکت هایی هستند که معمولا به سوپرمارکت ها و مغازه ها به صورت مویرگی پخش می کنند.

در رابطه با فروشگاه های زنجیره ای شرایط خاصی دارد؟

آنها هم مشکلات خودشان را دارند به هر حال یک سری هزینه های جانبی برای تولیدکننده دارد. هزینه های پخش، سرلاین را جدا حساب می کنند ولی چاره ای نیست راضی هستیم  کار میکنیم.

بعنوان نایب رئیس انجمن علوم و صنایع غذایی ایران درباره فعالیت های انجمن در سال ۹۸ بفرمایید.

همانطور که می دانید انجمن صنایع غذایی از اساتید دانشگاهی و تعدادی از صنعتگران تشکیل شده است که هیئت مدیره را تشکیل میدهد. آقای دکتر عزیزی که اخیرا مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو شدند، رئیس هیئت مدیره انجمن علوم و صنایع غذایی نیزهستند و طبعاً یک سری از کارهای ایشان را بنده باید پیگیری کنم. به هرحال جای خوشبختی دارد و به آقای دکتر عزیزی تبریک عرض می کنم و به همکارانمان که مهره خوب، توانمند و کار آشنا به صنعت جز مدیر کل هایی هستند که درد صنعت را میدانند و سال ها در صنعت خودشان مستقیما حضور داشتند.

انجمن هر ساله کنگره بین المللی تشکیل می دهد و اجرا می کنند که امسال سومین کنگره بین المللی و بیست و ششمین کنگره ملی صنایع غذایی که ۲۶، ۲۷ و ۲۸ شهریور ماه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد و ما از بعضی از کشورها مهمان دعوت کردیم.

در مورد روز جهانی غذا که ۲۴ مهرماه می باشد، هر ساله فائو پیام ها و شعارهای مبنی بر نه به گرسنگی و شرایط تغییر اقلیم آب و هوایی می دهد، آیا بهتر نیست به جای این همه همایش و مراسم در این روزها با حمایت ارگان های مختلف از جمله انجمن ها، شهرداری ها، وزارتخانه ها ، رسانه ها و شرکتهای صنایع غذایی در حرکتی نمادین این روز را اختصاص به ارسال مواد غذایی به افراد بی بضاعت دهند تا بلکه این پیام بیشتر در بین مردم و حتی جهانیان تبلیغ شود ؟

گرسنگان فقط یک روز نیستند بلکه ما اشخاصی را داریم که همیشه این مشکل را دارند چه خوب است که انجمنی تشکیل شود و خانواده های بی سرپرست و خانواده هایی که توان مالی ضعیفی دارند را شناسایی کنند و در طی سال از اینها حمایت شود.

من خودم به عنوان رئیس هیئت مدیره شهرک صنعتی صفادشت در ملارد هم انجمن حمایت از بی سرپرستان را داریم، به نام انجمن خیریه سلامت و درمانگاه ساختیم و اشخاصی که مستمند هستند را با هزینه خودمان درمان می کنیم. به هر حال بخش خصوصی همه کمک می کنند. فرهنگ کمک و دستگیری در کشور ما وجود دارد ولی در کل دولت باید فکر اساسی و زیرساختی بکند که این اختلاف طبقاتی کمتر شود ولی متاسفانه با این عدم مدیریت روز به روز بیشتر می ود.

سیاستهای بانک مرکزی در تعدیل نرخ ارز چه تاثیری بر بخش تولید کشور داشته است؟

بعد از آمدن آقای همتی شرایط عوض شد هم شرایط ارزی بهتر شد و هم اینکه باید تلاش شود در کشور ارز تک نرخی شود چند نرخی بودن ارز تولید رانت می کند.

بارها دیده شده محصولات با کیفیتی در کشور تولید شده ولی قاچاق محصولات خارجی که مشابه آن در داخل تولید می شوند باعث شده محصولات  داخلی کشورمان کمتر مورد استفاده قرارگیرند این موضوع را چطور ارزیابی می کنید؟

اسکله های زیادی برای قاچاق وجود دارد مواد اولیه هم وارد می شود تا ما مواد اولیه را خودمان تولید نکنیم و تبدیل به کالای ساخته شده نکنیم این مشکلات هست و باید دولت برای مردم شغل ایجاد کند تا دنبال قاچاق نروند.

وضعیت نمایشگاههای کشور به خصوص هجدهمین نمایشگاه شیرینی وشکلات را چگونه ارزیابی کردید؟

امسال در نمایشگاه شیرینی و شکلات بازدیدکننده خارجی ندیدم. باید تبلیغات انجام شود. از طریق رایزن بازرگانی سفارت خانه در کشورهای مختلف از بازرگانان و تجار دعوت شود که در این نمایشگاه شرکت کنند. تولید در کشور اشباع شده و ما باید به فکر صادرات باشیم ولی هیچ فرد خارجی به نمایشگاه ها نمی آید.

قیمت تمام شده کالا با توجه به نرخ ارز صادرات را به مشکل انداخته و کلاً صادرات ایران به صفر رسیده که به خاطر قیمت تمام شده محصولات است که با کشورهای دیگر قابل رقابت نیست.

ارزش پول ملی پایین آمده ، این مسئله کمکی به صادرات نکرده است؟

ارزش پول پائین آمده ولی ما نمی توانیم مواد اولیه تهیه کنیم، زمانی این مسئله به ما کمک می کند که در کشور مواد اولیه داشته باشیم.

هر ماه جلسه ای با سازمان توسعه تجارت و صادرکنندگان داشتید آیا این جلسات ادامه دارد؟

با آقای مودودی جلسه برگزارمیشد حالا که رئیس سازمان عوض شده تمام زیرساخت و سیاست ها تغییر می کند مکاتبات انجام شده تا دوباره این جلسات برگزار شود.

و سخن پایانی …

متاسفانه  یکی از تجار خوب کشورمان آقای عسگراولادی فوت کردند که درگذشت ایشان را به جامعه تولیدکنندگان مواد غذایی و صادرکنندگان و همکاران محترم، و زحمت کشان در بخش اقتصاد مملکت و خانواده ایشان تسلیت می گویم.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *