اهم اخبار

کشاورزان در انتظار اصلاح قیمت گندم از سوی دولت

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

در پی درخواست برخی تشکل‌های تولیدی برای اصلاح قیمت گندم از سوی دولت، کشاورزان در انتظارند تا در مهلت باقیمانده قیمت خرید تضمینی گندم افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از فارس، امروز در بازارهای جهانی قیمت گندم با ۶٫۷ دلار کاهش به قیمت ۶۰۴٫۵ دلار در هر بوشل(پیمانه) معامله شد.

قیمت ذرت هم که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود، ثابت بود و هر بوشل به قیمت ۴۴۰ دلار معامله شد. قیمت انواع دام زنده و پرواری هم با کاهش مواجه شدند.

قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی برای کشور بسیار مهم است. ذرت به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود و ایران بیش از ۷۰ درصد در تأمین این نهاده وابسته به واردات است.

نوسان‌های شدید قیمت که اخیراً در مرغ، تخم مرغ و گوشت ایجاد شده، متاثر از افزایش قیمت نهاده‌ها در داخل است. گندم هم به عنوان یک محصول استراتژیک و موثرترین محصول در امنیت غذایی کشورها و حتی تأثیرگذار در تعاملات سیاسی امروز جهان، برای کشور بسیار حیاتی است.

ایران در این محصول خودکفا است، اما کارشناسان معتقدند که این خودکفایی پایدار نیست، به طوری که سال گذشته ۳ میلیون تن گندم وارد کردیم. امسال هم تولید داخل ما به اندازه پارسال بوده است و باید دید که آیا امسال نیز واردات گندم خواهیم داشت؟

قیمت خرید تضمینی امسال گندم کیلویی ۴ هزار تومان تعیین شده است و کارشناسان معتقدند باید دولت نرخ مناسبی را تعیین کند تا کشاورزان داخل رغبت بیشتری برای کشت این محصول داشته باشند و نیاز به واردات به طور کامل قطع شود.

برخی تشکل‌های تولیدی انتقاداتی در این زمینه داشته و درخواست اصلاح قیمت از دولت کرده‌اند و باید منتظر بود تا در مدت باقیمانده دولت دست به اصلاح قیمت بزند.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: فارس

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *